| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym? W starym budynku mogły pojawić się różne problemy, dlatego już na etapie oglądania domu należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólne wrażenie, lecz także na szczegóły.

Stropy drewniane dodatkowo należy sprawdzić pod kątem obecności grzybów lub owadów.

Jeżeli chodzi o dach, to najważniejszy jest stan jego pokrycia i systemu odwadniającego. Dokładnie oglądamy konstrukcję dachu – krokwie, murłaty, deskowanie, jętki, słupy. Wypatrujmy śladów przecieków deszczówki i śniegu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ oznacza, że do wnętrza domu dostawała się woda, a zamoczenie więźby wzmaga podatność na zaatakowanie przez owady i grzyby, co w rezultacie prowadzi do konieczności jej wymiany.

Także kominy wymagają sprawdzenia, w szczególności ich wygląd, szczelność, siła ciągu oraz ogólny stan techniczny.

Inną bardzo ważną kwestią jest kondycja rynien, obróbek z blachy, rur spustowych. Zaniedbany system odwadniający powoduje zalewanie ścian. Efekty takiego stanu rzeczy powodują nie tylko niszczenie ścian, lecz także co gorsza fundamentów – woda z dachu spływa bezpośrednio na ziemię, dostaje się pod ławę, podmywając ją.

Stolarka

Sprawdzamy szczelność okien i drzwi, oglądamy ściany pod parapetami – szukamy zacieków. Oceńmy koszty ewentualnej wymiany lub naprawy. Jeżeli okna i drzwi mają wartość zabytkową, warto skontaktować się z fachowcem, który stwierdzi, czy można je naprawić i jaki będzie tego koszt.

Otoczenie

Wskazane jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych, ewentualnie, czy została wykonana melioryzacja działki – zaoszczędzi nam to przykrych niespodzianek. Również otoczenie roślinne domu ma znaczenie – drzewa znajdujące się blisko domu są niezwykle malownicze, ale mogą nas narazić na wiele problemów – korzenie mogą zniszczyć fundament, spadające gałęzie uszkodzić dach, a liście zatkać rynny. Pamiętajmy, że wycięcie drzewa musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia i wniesieniem odpowiedniej opłaty, inaczej grozi nam kara.

Przebudowa

Znaleźliśmy dom. Ma co prawda kilka minusów, ale przecież przy obecnym stanie wiedzy i możliwości technicznych zrobimy z niego dom marzeń. Oczywiście to prawda, jednakże rozległa przebudowa łączyć się będzie z koniecznością wzmocnienia fundamentów, co znacznie zwiększy koszty. Ponadto przed zaplanowaniem takiej inwestycji należy zapoznać się z planem miejscowym oraz dokładnie poznać warunki techniczne. Jeżeli chcemy kupić dom, ale poczekać z remontem, musimy zabezpieczyć budynek – dokładnie uszczelnić okna, drzwi i pokrycie dachowe. W przypadku stanu surowego – zabić deskami otwory od zewnątrz.

- warto zaprosić do oglądania interesującego nas domu architekta lub inżyniera konstruktora;
- jeżeli działka nam odpowiada, ale dom jest bliski ruiny, możemy wynegocjować z właścicielem zakup działki, ale z domem do rozbiórki;
- spójrzmy na dom niestandardowo, bo pozorna wada może być zaletą, choć czasem bywa odwrotnie.

Zobacz także: Wynajem mieszkania – poradnik dla właściciela i dla wynajmującego


Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK