| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Budownictwo senioralne w Polsce – Raport 2015

Budownictwo senioralne w Polsce – Raport 2015

Raport ekspertów firmy REAS „Budownictwo senioralne w Polsce – perspektywy rozwoju”, opisuje ciekawą tezę, która zakłada dość istotny wzrost znaczenia rodzimego starszego pokolenia jako uczestnika rynku nieruchomości w ciągu kilku najbliższych lat. Czy będzie to stanowić nowe wyzwanie dla deweloperów?

Optymistyczne koncepcje

W zaprezentowanej przez REAS optymistycznej koncepcji, zakładającej długoterminowy trend wzrostowy wolumenu transakcji na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym z udziałem seniorów, można dopatrzeć się kilku słabych punktów.

Przede wszystkim, przynajmniej z obecnej perspektywy, trudno jest zidentyfikować źródło popytu, które byłoby w stanie zrównoważyć w zadowalającym stopniu wzbierającą z roku na rok mieszkaniową podaż rynku wtórnego, w części generowanej przez seniorów – właścicieli nieruchomości.

Kolejnym istotnym problemem jest zasygnalizowana ostatnio przez Gazetę Prawną sytuacja gwałtownie rosnącej – ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat -  liczby świadczeń realizowanych za granicą przez ZUS na podstawie umów międzynarodowych. Tym samym w pełni potwierdza się opisana powyżej teza o przybierającej na sile mobilności polskich seniorów, którzy jednak w coraz większej liczbie w ślad za młodym pokoleniem Polaków wybierają emigrację poza granice ojczyzny, coraz to chętniej korzystając z unijnych przepisów umożliwiających pobieranie emerytury poza granicami kraju.   

Według zaprezentowanej przez Gazetę Prawną opinii Krystyny Burzyńskiej – Kaniewskiej, psychologa pracy,  mamy obecnie do czynienia z klasycznym przykładem rozwoju mobilności rodzinnej, będącej naturalnym następstwem emigracji zarobkowej młodego pokolenia Polaków. Według cytowanej ekspertki należy oczekiwać systematycznego nasilania tego rodzaju trendu w kolejnych latach. Skoro coraz więcej młodych osób decyduje się na emigrację z Polski, to następnym krokiem będzie wyjazd osób starszych, które nie będą chciały żyć w Polsce same.

Z najnowszych badań wynika, że aż 70 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych planuje emigrację z Polski za granicę na stałe.

Kłopoty rynku wtórnym

W tej sytuacji rynek nieruchomości mieszkaniowych z drugiej ręki może stać się w bliższej lub dalszej perspektywie generatorem kolejnego okresu spowolnienia koniunktury, który w poważnym stopniu może nadwyrężyć także interesy deweloperów mieszkaniowych.

Jeżeli ambicje emigracyjne Polaków w najbliższych latach będą wciąż przybierać na sile, a liczba osób wyjeżdżających z Polski „za chlebem” rosnąć lub nawet tylko pozostawać na obecnym wysokim poziomie, to krajowa mieszkaniówka będzie jednym z pierwszych segmentów gospodarki, który dotkliwie odczuje tego negatywne skutki. Poza oczywistym w takiej sytuacji stopniowym ograniczaniem popytu na mieszkania, mogą zaistnieć okoliczności systematycznie rosnącej, trudnej do zrównoważenia podaży lokali z rynku wtórnego. Będą ją generować właśnie seniorzy, nie tylko ci planujący wyjazd z kraju za zamieszkałą już na obczyźnie rodziną, ale również odchodzące w sposób naturalny najstarsze pokolenie Polaków, którego istotny odsetek nie będzie miał komu w kraju pozostawić posiadanych mieszkań czy domów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »