| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Wpływ deregulacji na rynek wtórny nieruchomości

Wpływ deregulacji na rynek wtórny nieruchomości

Większość osób znająca realia rynku nieruchomości przed wprowadzeniem ustawy głośno przeciwko niej protestowała udowadniając, że zmiany te przyniosą bardzo negatywne skutki. Główny argument to znaczące obniżenie jakości świadczonych usług. Wskazywali przy tym, że odpowiedzialni będą za to wyłącznie „nowi pośrednicy” bez licencji.

Oczywiście jest to tylko najlepiej widoczny i łatwy do zdemaskowania przykład rosnącego trendu takich lub podobnych zachowań. Znacznie więcej możliwości nieprofesjonalnego postępowania mają „pośrednicy” już na etapie bezpośredniego kontaktu z klientem. W skrócie takie działania prowadzą najczęściej do świadomego wprowadzania klienta w błąd. Skutek jest taki, że nic co jest ustalane i obiecywane przed podpisaniem umowy nie ma odzwierciedlenia już w samej umowie pośrednictwa.

Coraz częściej z tych samych schematów nieetycznego postępowania „pośredników” nieruchomości zaczynają korzystać oszuści. Z tym, że oni nastawieni są wyłącznie na przekazanie informacji za pieniądze, dlatego łatwiej ich zidentyfikować

Zobacz: Umowa pośrednictwa, a wyłączne prawo do dysponowania naszą nieruchomością

Czy istnieje w tym wypadku granica pomiędzy nieetycznym postępowaniem, a oszustwem?

Jeżeli tak, to na pewno nie widzą jej klienci potraktowani w ten sposób. Należy odnotować pozytywny fakt, że ogólna świadomość kupujących i sprzedających jest coraz większa, a przyzwolenie społeczne – tak jak w przypadku złodziej i pijanych kierowców – na nieetyczne postępowanie i oszustwa coraz mniejsze. Coraz więcej osób informuje Policję o podejrzanych ofertach, a największe portale ogłoszeniowe natychmiast reagują i wyjaśniają, każde tego typu zgłoszenie.

Czy za pogarszający się stan usług i wizerunku odpowiadają tylko „nowi pośrednicy”?

Pod koniec 2013r. i na początku ubiegłego można było zaobserwować zjawisko znacznego wzrostu ilości wydanych licencji. Zjawisko zaskakujące ponieważ deregulacja powinna spowodować odwrotną tendencję. Główny argument przedstawicieli organizacji wydających licencje, że pośrednik z takimi uprawnieniami jest znacznie lepszy od tego bez licencji może by miał sens gdyby po pierwsze inaczej wyglądało samo szkolenie, a po drugie gdyby drastycznie nie obniżono kryteriów wydawania licencji.

Różnie odbierane jest takie postępowanie. Jedni twierdzą, że jest to przemyślana strategia umocnienia pozycji i wpływu na rynek, ale są i tacy którzy przekonują, że w tym wypadku liczy się tylko pogoń za zyskiem. Jak zwykle prawda jest gdzieś po środku i jaka by ona nie była nie ma pozytywnego wpływu na rynek.

Czy stowarzyszenia – federacje mają jakiś realny wpływ na swoich członków?

Nie!

Czy monitorują rynek i informują o zagrożeniach oraz nieuczciwych praktykach?

Nie!

Zobacz:  101 błędów popełnianych podczas sprzedaży nieruchomości

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK