| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Wg danych GUS – deweloperzy budują coraz więcej

Wg danych GUS – deweloperzy budują coraz więcej

Deweloperzy otrzymują coraz więcej pozwoleń na budowę w związku z czym rozpoczynają coraz więcej budów. Jest to dobry sygnał, który potwierdza zeszłoroczne symptomy ożywienia rynku – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

W sumie dla wszystkich grup inwestorów na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych styczeń wyróżnił się głównie skokową poprawą liczby mieszkań rozpoczętych. Z kolei razem mieszkań oddanych do użytku było w ubiegłym miesiącu o niecałe 13 proc. mniej niż rok temu, ale za to uzyskanych pozwoleń o 8,5 proc. więcej. Mieszkań rozpoczętych było o prawie 60 proc. więcej r/r. Wynik ten po części jest efektem wzrostu aktywności inwestycyjnej deweloperów, dogodnych warunków pogodowych na początku tego roku, wreszcie po części także efektem stosunkowo niskiej bazy sprzed roku.

W końcu najważniejszym przesłaniem płynącym z ostatniej styczniowej informacji GUS o stanie budownictwa mieszkaniowego w Polsce jest jednak zanegowanie tezy o dominującej w branży deweloperskiej postawie asekuracyjno-zachowawczej w obliczu wciąż nie do końca rozwiązanej i dosyć problematycznej sytuacji tak krajowej jak i europejskiej gospodarki, i to pomimo spektakularnych sukcesów sprzedażowych w 2013 roku. Fakt przełamania w styczniu przez deweloperów tendencji spadkowej liczby rozpoczynanych budów nowych mieszkań musi być co prawda potwierdzony w kolejnych edycjach informacji GUS, jednak styczniowy wynik jest już być może tym brakującym ogniwem potwierdzającym pozytywne oczekiwania uczestników rynku nieruchomości co do jego poprawiających się perspektyw w kolejnych miesiącach i kwartałach bieżącego roku.

Zobacz także:  Nawet jeśli spełniasz wymogi MdM, możesz nie dostać dopłaty!

Zobacz także:  Budowa domu czy zakup mieszkania? – co się bardziej opłaca?

Zobacz także:  Zmiany w prawie nieruchomości od 2014 roku

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK