| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Polskie mieszkania nie dorównują eurpejskim standardom

Polskie mieszkania nie dorównują eurpejskim standardom

Polskim mieszkaniom daleko do europejskiego standardu – tak wynika z danych Eurostatu. Aż 75,2% najemców w Polsce mieszka w za małych mieszkaniach. Jest to najgorszy wynik w Europie. W przypadku wszystkich obywateli wynik ten jest co prawda lepszy (46,3%), ale i tak plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Sytuacja mieszkaniowa młodych osób

W złej sytuacji mieszkaniowej są też w Polsce osoby młode. Dane europejskiego urzędu sugerują, że aż 69,6% dwudziestolatków mieszka z rodzicami. Upraszczając, można więc uznać, że w Polsce mniej niż jedna osoba na trzy usamodzielniła się przed trzydziestką. Co więcej, w gronie dwudziestolatków, problem przeludnienia mieszkań (niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie najmowane czy kupione na własność) dotyczy aż 55,3% osób. Wynik taki daje Polsce dopiero 26. miejsce na 30 przebadanych krajów. Gorzej jest tylko w Rumunii (66,6% dwudziestolatków mieszka w przeludnionych mieszkaniach), na Węgrzech (60,3%), w Bułgarii (59,1%) i Chorwacji (58%). Na drugim biegunie znajdują się takie kraje jak Belgia, Cypr, Malta, Luksemburg, Holandia czy Hiszpania z wynikami na poziomie od 2,1% do 8,8%.

Co drugi Polak mieszka w za małym mieszkaniu

W gronie wszystkich obywateli przeludnienie to problem, który dotyka 46,3% Polaków, a więc niemal co drugiego obywatela. Gorzej pod względem ogólnego wskaźnika przeludnienia jest tylko w Rumunii (51,6%) i na Węgrzech (47,2%). Najlepiej pod tym względem wypada Belgia. Tam w za małych mieszkaniach mieszka tylko 1,6% obywateli czyli prawie 30 razy mniej niż w Polsce. Bardzo niskie wskaźniki przeludnienia wśród ogółu obywateli notują ponadto: Holandia (2,5%), Cypr (2,8%) i Malta (4,3%).

Zobacz także: Rynek nieruchomości – sierpień 2013 – raport

Zobacz takżeWynajem mieszkania: czy studenci wynajmują apartamenty?

Źródło: Bartosz Turek, Lion's Bank

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK