| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Mieszkanie dla studenta – jakie są wymagania i realia?

Mieszkanie dla studenta – jakie są wymagania i realia?

Studenci to jedna z największych grup napędzających rynek najmu. Akademiki są najtańsze, ale ich liczba nie jest wystarczająca. Właściciele mieszkań zacierają ręce i liczą zysk z najmu. Czego szukają studenci i co mogą znaleźć w rozsądnej cenie?

Wakacje i początek roku akademickiego to gorący okres na polskim rynku najmu. Studenci w tym czasie szukają nowych, tańszych mieszkań o wyższym standardzie. Jednocześnie kolejni napływają do wielkich miast – właściciele mieszkań starają się wykorzystać ten czas. Zwłaszcza, że dochód z najmu to stabilna inwestycja, bardziej opłacalna od klasycznych lokat.

Zobacz także: Jak szukać oszczędności przy zakupie mieszkania?

Kawalerka za 900 zł z opłatami

W dużych ośrodkach akademickich jest dużo większy wybór mieszkań, a ceny spadły w porównaniu z ubiegłym rokiem. Lokale na wynajem są coraz lepszej jakości: studenci mogą zamieszkać nawet w nowym budownictwie, w świeżo oddanym mieszkaniu dwupokojowym, za dobrą cenę – poniżej 1500 zł.

Mieszkania w centrum miast, przy uczelniach, z łatwym dojazdem to właśnie te najczęściej wybierane. Studenci zwykle szukają całego mieszkania dla 2–4; to najtańsze rozwiązanie i zamyka problem niedopasowania współlokatorów. Pokoje jedno- i dwuosobowe też zawsze cieszą się dużą popularnością. Oprócz dużych, wspólnych mieszkań, poszukiwane są też kawalerki – pod warunkiem, że są tanie.

– Pary studentów i absolwenci wkraczający na rynek pracy często szukają kawalerek. We Wrocławiu zależy im zwykle na tym, żeby cenowo zamknąć się w 900–1000 zł razem z opłatami. Takie mieszkania, w dobrym standardzie, zwykle należą do rzadkości i są typowymi okazjami. 400–600 zł za miejsce w pokoju, w mieszkaniu studenckim, to już standard – wskazuje Romuald Margol z PolishProperty.eu.

Zobacz także: Studenci zagraniczni kupują mieszkania w Polsce – jakie mają szanse na kredyt?

Co to jest studencki standard?

Podobno studenci wezmą wszystko, jeśli tylko będzie tanie. Pokutuje jeszcze teoria, że mieszkanie w standardzie z lat 90., ze słabej jakości sprzętem i dawno nieremontowane odpowiada studenckim standardom. Jak jest naprawdę?

Do niedawna „normalne” mieszkania były jeszcze tymi z górnej półki. Chociaż nie brakuje mieszkań bez łazienek i ogrzewania i zdarzają się jeszcze naprawdę zniszczone lokale, sytuacja się zmieniła. Coraz więcej właścicieli mieszkań rozumie już, że pierwszy krok to inwestycja w lokal, by podnieść jego standard, ale mimo wszystko potrafią je racjonalnie wycenić. Niektórzy wynajmujący obniżają kwotę czynszu za remont mieszkania i często taki zabieg faktycznie działa.

Niedoceniona grupa na studenckim rynku najmu

W Polsce studiuje coraz więcej obcokrajowców – według danych GUS-u z 2012 r. to około 24 253 młodych ludzi nie tylko z Europy.

– Studenci, którzy przyjeżdżają do Polski przy okazji programu Erasmus, szukają mieszkań o wyższym standardzie. Nie przerażają ich kwoty wynajmu mieszkań 4–5 tys. zł za mieszkanie, czyli około 1000 euro – w swoich krajach płacą nawet 600 euro za pokój. Chętniej niż Polacy korzystają z pośrednictwa nieruchomości – ze względu na barierę językową, ale także i wygodę – mówi Romuald Margol.

Okazuje się, że właściciele mieszkań mają niewielkie doświadczenie w wynajmie cudzoziemcom, ale to grupa, która rzeczywiście zwiększa przychody z najmu. Warto zamieszczać ogłoszenia także w języku angielskim, by rozszerzyć grupę potencjalnych wynajmujących.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »