| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości – sierpień 2013 – raport

Rynek nieruchomości – sierpień 2013 – raport

W sierpniu na rynku nieruchomości nie doszło do dużych zmian, w większości miast nie zaobserwowano obniżek cen, ale w Warszawie, w Sopocie i w Łodzi odnotowano spadki cen na poziomie 1,5%. Stabilizację obserwujemy również na rynku kredytowym.

Wakacje to tradycyjnie czas, w którym sprawy związane czy to ze sprzedażą czy z zakupem mieszkania schodzą na dalszy plan. Tegoroczne, upalne lato sprawiło, że tak u zbywców, jak u potencjalnych nabywców ważniejszy od transakcji był wypoczynek. Na uśpionym przez to rynku działo się niewiele i można by powiedzieć, że ceny zmieniły się niewiele, gdyby nie wyraźny, przeszło półtoraprocentowy spadek średniej stawki ofertowej w Warszawie. W porównaniu z czerwcem w lipcu cena wywoławcza metra kwadratowego używanego mieszkania w stolicy spadła o 134 zł i wyniosła 8125 zł. Jeszcze większy spadek – o 1,7%, tj. o 159 zł na m kw. – zanotował Sopot. W trzeciej pod względem wysokości spadków Łodzi lokale potaniały o 1,4% i są obecnie oferowane na rynku wtórnym w średniej cenie 3757 zł za m kw.

Zobacz także: Czy warto inwestować pieniądze w nieruchomości wakacyjne?

Jednocześnie wprowadzenie na rynek nowych, nieco droższych ofert doprowadziło do niewielkich wzrostów cen w czterech miastach. W Rzeszowie średnia cena ofertowa wzrosła o 0,1%, a w Szczecinie i w Krakowie o 0,2%. Te wartości mieszczą się jednak w granicach błędu statystycznego. Z obliczeń portalu Domy.pl wynika, że większy wzrost średnich stawek zanotował w lipcu jedynie Białystok. W stolicy Podlasia cena m kw. mieszkania na rynku wtórnym była wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5% (22 zł) i wyniosła 4330 zł.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny używanych mieszkań najbardziej spadły we Wrocławiu (6,8%), Gdańsku (6,3%) i Łodzi (5,4%). Najmniejsze spadki cen ofertowych takich lokali zanotowały: Białystok (1,9%), Bydgoszcz (1,8%) i Gdynia (0,5%).

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” w Krakowie – które inwestycje się zakwalifikują?

Rynek kredytów

Najważniejszą wiadomością ostatnich tygodni dla osób planujących zakup mieszkania na kredyt jest nowy projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. To ustawa wprowadzająca program rządowych dopłat do kredytów, który nazwano „Mieszkanie dla Młodych”. Informacja jest o tyle istotna, że w porównaniu do poprzednich pomysłów, znacznie rozszerzono zasięg programu.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: koniec kryzysu?

Dotąd kwalifikowały się do niego mieszkania z rynku pierwotnego o powierzchni do 75 m kw. i cenie za metr kwadratowy nieprzekraczającej średniej arytmetycznej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego dla danej gminy.

reklama

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »