| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Sytuacja na rynku nieruchomości w ostatnich czasach uległa pogorszeniu. Inwestowanie w nieruchomości przynosi mniejszy zysk, ale nadal się opłaca, jednak trzeba mieć duży kapitał, dużą wiedzę i najlepiej fachową pomoc. Jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Osiągniecie stóp zwrotu rzędu 20 proc. w skali roku na rynku nieruchomości jest oczywiście bardzo trudne, jednak wciąż jest możliwe. Przeważnie wymagać to jednak będzie od nas zaangażowania sporego kapitału oraz posiadania fachowej wiedzy i doświadczenia. Co jeśli ich nie mamy?

Inwestycja w grunt

Na rynku ziemi dobrym pomysłem może być np. wcielenie się w rolę land dewelopera, czyli osoby która dostosowuje zakupione grunty pod potrzeby konkretnych inwestycji lub inwestorów. Może to być zakup gruntu rolnego, jego przekształcenie, podział, doprowadzenie mediów i sprzedaż w postaci małych działek budowlanych lub usługowych. W ten sposób możemy osiągnąć skokowy wzrost wartości posiadanej nieruchomości. W okolicach dużych miast dysproporcja w cenie gruntów o różnym przeznaczeniu jest znaczna i w perspektywie ok. 5 lat – ponieważ tyle będziemy potrzebowali na przeprowadzenie takiej inwestycji – można zwiększyć kilkukrotnie wartość posiadanej przez nas działki.

Zobacz także: W których dzielnicach Warszawy szukać apartamentu?

Taka inwestycja wymaga jednak zaangażowania sporego kapitału oraz specjalistycznej wiedzy. Zakup kilku takich działek wymaga posiadania kwot rzędu kilku, a nawet kilkunastu milionów złotych. Kupienie jednej działki byłoby natomiast po prostu ryzykowne, ponieważ wiązałoby nas z wynikami inwestycji tylko w jednym miejscu. Co więcej przeprowadzenie takiego procesu bez wiedzy i doświadczenia jest zwyczajnie niewykonalne. Łatwo możemy się bowiem związać z działką, która nie tylko nie spełni naszych oczekiwań inwestycyjnych, ale również ciężko będzie się z nią później rozstać.

Zobacz także: Lokata kapitału w nieruchomości – wakacje nad morzem

Inwestycja w kamienice

Spore zyski można również osiągać poprzez inwestycje w stare kamienice, które lata świetności moją już za sobą. Dzięki rewitalizacji, przebudowie i adaptacji możemy stać się właścicielem mieszkań w bardzo dobrych lokalizacjach oraz z niepowtarzalnym charakterem. Oczywiście przeprowadzenie takiej inwestycji także wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Trzeba wiedzieć jaki stan budynku lub jakie usterki mogą uczynić ją nieopłacalną oraz jakie prace przyniosą nam zysk, a jakie pogrzebią przyjęty budżet w gruzach. Do tego dochodzić mogą np. kwestie związane z ochroną zabytków. Taka inwestycja oczywiście wymaga zaangażowania w projekt sporego kapitału (na sam zakup kamienicy potrzebujemy kilka milionów złotych), w związku z czym jest niedostępna dla większości inwestorów indywidualnych.

Zobacz także: Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK