| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości – ceny mieszkań w Warszawie

Rynek nieruchomości – ceny mieszkań w Warszawie

Warszawiacy najczęściej kupują mieszkania małe, sprzedawane w przystępnych cenach. W ostatnim czasie, rata kredytu w Warszawie spadła o ponad 700 zł.

Najtańsze dzielnice w Warszawie

Jak wynika z czerwcowego raportu, wtórny rynek nieruchomości w stolicy zdominowany jest przez transakcje sprzedaży mieszkań o małym metrażu, poniżej 40 mkw.

W porównaniu do poprzednich miesięcy częściej sprzedawały się lokale w nowym budownictwie, w budynkach wzniesionych po 2000 r. – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

W tej grupie szczególnie dużo transakcji zostało dokonanych w najtańszych dzielnicach miasta, takich jak Targówek czy Białołęka.

Zobacz także: W których dzielnicach Warszawy szukać apartamentu?

Średnia cena jednego metra kwadratowego w Warszawie

Autorzy raportu informują, że jesteśmy także świadkami stabilizacji na lokalnym rynku nieruchomości.

W ciągu ostatniego miesiąca, ceny ofertowe spadły tu o niecałe 0,5%. Za jeden mkw. sprzedający życzą sobie dziś średnio 7 400 zł – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Na targowaniu się nie zyskamy niestety wiele, różnica pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi jest niewielka.

Średnia cena sprzedawanego mieszkania nieznacznie przekracza 7200 zł za mkw. – dodaje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Za lokal w centrum Warszawy możemy jednak zapłacić dużo więcej, powyżej 9000 zł – twierdzi Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Analizując warszawski rynek nieruchomości wtórnych warto także wziąć pod uwagę wynajem krótkookresowy.

Stolica bez wątpienia należy do jednej z największych atrakcji turystycznych naszego kraju. Nie dziwi więc fakt, że można tu znaleźć bogatą ofertę wynajmu krótkoterminowego. Do wynajęcia są zarówno pokoje, mieszkania, apartamenty jak i całe domy. Ceny zaczynają się od 30 złotych a kończą nawet na 600 złotych za nocleg dla 1 osoby – twierdzi Marta Kosińska, Szybko.pl.

Kredyty w złotych – najtańsze i najbardziej dostępne

Już dziewiąty miesiąc z rzędu spada oprocentowanie kredytów. Dzięki temu, po raz pierwszy
w historii, pojawiły się oferty kredytów w złotych z oprocentowaniem niższym niż 4%. Wzrosła także ich dostępność. Obecnie można uzyskać o mniej więcej 15% wyższą kwotę niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. – Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają więc również raty kredytów – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Warszawie (o powierzchni 60 m2) spadła od września 2012 r. aż o 713 zł.

Zobacz także: Które dzielnice Warszawy zyskały w podażowym rankingu?

Powodów do zadowolenia nie mają jedynie osoby spłacające kredyty walutowe.

Mniej więcej od połowy kwietnia kurs euro szybko rośnie a 6 czerwca przekroczył nawet poziom 4,3 zł. Rośnie również kurs franka. Podczas gdy jeszcze 22 maja br. kosztował on 4,31 zł, to już 6 czerwca kurs CHF nieznacznie przekroczył 3,5 zł. W ciągu 2 tygodni opisana zmiana podwyższyła więc ratę o 100 zł (rata 500 CHF) – twierdzi Jarosław Sadowski, Expander.

Autor:
Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse
Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl
Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »