| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości w Krakowie – dobry czas na sprzedaż mieszkania

Rynek nieruchomości w Krakowie – dobry czas na sprzedaż mieszkania

Okres wakacyjny do dobry czas na sprzedaż mieszkania w Krakowie. Cena transakcyjna jednego metra kwadratowego mieszkania w Krakowie jest obecnie wyższa o ok. 600 zł. Okres wakacyjny to również dobry czas na krótkoterminowy wynajem mieszkania. Średnia cena noclegu w Krakowie w wakacje jest jedną z najwyższych w kraju.

Ceny transakcyjne w Krakowie

Jak wskazuje najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, Kraków nie ulega ogólnopolskim tendencjom.

W przeciwieństwie do całego kraju, w ostatnich miesiącach możemy tu zauważyć wyraźny wzrost ceny transakcyjnej jednego metra kwadratowego – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Średnio, za jeden metr, krakowianie zapłacą obecnie 5829 zł, choć jeszcze na przełomie roku, średnia cena transakcyjna wynosiła tu o 556 zł mniej. Przyczyn pojawienia się wyższych kwot należy szukać we wzroście liczby sprzedaży mieszkań wybudowanych w ostatnich latach.

Zdarzają się oczywiście także transakcje, gdzie cena wynosi w okolicach 4000 zł za mkw. Zwykle jednak chodzi tu o duże powierzchnie (ponad 100 mkw.) lub lokale w budynkach z wielkiej płyty. Najczęściej transakcje mają miejsce w dzielnicach: Prądnik Biały, Grzegórzki oraz Podgórze – wskazuje ekspert Metrohouse.

Zobacz także:  Gdzie kupić luksusowe apartamenty w Krakowie?

Zainteresowanie rynkiem nieruchomości w okresie wakacyjnym

Przed nami miesiące wakacyjne, kiedy mamy do czynienia z okresowym spadkiem zainteresowania rynkiem mieszkaniowym. Jednak jak wskazują autorzy czerwcowego raportu rynku nieruchomości, w najbliższych tygodniach nie należy spodziewać się żadnych poważnych zmian. – W Krakowie cena ofertowa utrzyma się na poziomie 6400 zł za metr kwadratowy – szacuje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Warto jednak bliżej przyjrzeć się krakowskiemu rynkowi wynajmu krótkookresowego, który za sprawą podróżujących turystów, w wakacje będzie w dobrej kondycji.

–  Od wielu lat Kraków cieszy się opinią najczęściej odwiedzanego polskiego miasta. Posiada również największą i najbardziej zróżnicowaną bazę ofert wynajmu krótkoterminowego. Stawki wahają się tu pomiędzy 30 a 550 złotymi za nocleg,
a średnia cena jest wyższa od ogólnokrajowej. W Krakowie, za nocleg zapłacimy bowiem 65 zł, podczas gdy średnia w kraju wynosi 54 zł za noc –
twierdzi ekspert Szybko.pl

Oprocentowanie kredytów niższe ni 4%

Już dziewiąty miesiąc z rzędu spada oprocentowanie kredytów. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii, pojawiły się oferty kredytów w złotych z oprocentowaniem niższym niż 4%. Wzrosła także ich dostępność. Obecnie można uzyskać o mniej więcej 15% wyższą kwotę niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. – Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają więc również raty kredytów – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Krakowie (o powierzchni 60 m2) spadła od września 2012 r. aż o 652 zł.

Powodów do zadowolenia nie mają jedynie osoby spłacające kredyty walutowe.

Mniej więcej od połowy kwietnia kurs euro szybko rośnie a 6 czerwca przekroczył nawet poziom 4,3 zł. Rośnie również kurs franka. Podczas gdy jeszcze 22 maja br. kosztował on 4,31 zł, to już 6 czerwca kurs CHF nieznacznie przekroczył 3,5 zł. W ciągu 2 tygodni opisana zmiana podwyższyła więc ratę o 100 zł (rata 500 CHF) – twierdzi Jarosław Sadowski, Expander.

Zobacz także:  Gdzie szukać tanich mieszkań w Krakowie?

Autorzy:
Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse
Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl
Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK