| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Szukanie nieruchomości – od czego zacząć?

Szukanie nieruchomości – od czego zacząć?

Kupowanie i szukanie nieruchomości to poważna decyzja, związana z dużym wydatkiem, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować. Podpowiadamy od czego zacząć szukanie mieszkania, na jakie kwestie prawne zwrócić uwagę i czy lepiej zrobić to samemu, czy z pośrednikiem.

Jeśli mamy pewność, że stan prawny nieruchomości jest zgodny z przedstawionymi nam przez sprzedającego informacjami, możemy podpisać umowę przedwstępną, najlepiej w formie aktu notarialnego. Szczególne znaczenie ma ona w przypadku kupowania mieszkania na rynku wtórnym. Powinna się w niej znaleźć m.in. cena, faktyczny termin opuszczenia lokalu przez dotychczasowego właściciela, termin płatności i stan techniczny na dzień podpisania umowy. Pojawia się też kwestia zaliczki lub zadatku, pamiętajmy, że zaliczka w każdym przypadku „wraca” do kupującego, zadatek zaś jest zabezpieczeniem umowy, chroniącym interesy osoby, która zostanie poszkodowana przez niezachowanie jej warunków.

Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy sprzedaży w obecności notariusza.

Na własną rękę czy z pośrednikiem?

Szukać nieruchomości na własną rękę, czy powierzyć to trudne zadanie ekspertom? Wiele osób waha się, ważąc chęć oszczędzenia pieniędzy i obawy przed swoją niekompetencją w tej dziedzinie. Aby podjąć słuszną decyzję, należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie – czy mam odpowiednią ilość czasu, czy moja znajomość rynku i wiedza prawna są wystarczające, aby poradzić sobie ze znalezieniem nieruchomości i bezpiecznym przebrnięciem przez wszystkie procedury? Jeśli tak, bez obaw możemy zaczynać poszukiwania. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, co może ocalić nas przed tragicznymi w skutkach błędami.

Zobacz także: Osiedla w sąsiedztwie terenów zielonych – coraz bardziej popularne

 „Zdajemy sobie sprawę, że każdy z naszych klientów ma inne oczekiwania, dlatego pomagamy im wyszukać dokładnie dopasowane oferty, z jednej strony do ich potrzeb, z drugiej strony – do możliwości finansowych. Jednym z pomocnych instrumentów jest specjalny program do obsługi biur nieruchomości, pozwalający dzielić oferty według wybranych przez klienta kryteriów. Wykorzystujemy też kalkulator, pozwalający poznać przybliżony koszt planowanych inwestycji, a przede wszystkim wyliczyć zdolność kredytową, niezbędną do wzięcia kredytu. Wiele biur współpracuje z bankami, dzięki czemu ich klienci mogą nieraz uzyskać kredyt na korzystniejszych warunkach, bez dodatkowych opłat. Najważniejszy jest profesjonalizm, dlatego warto sprawdzić, czy wybrana firma ma odpowiednią licencję i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.” – wypowiedź eksperta łódzkiej firmy Lichman Nieruchomości.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Dobrym rozwiązaniem, łączącym profesjonalne wsparcie z samodzielnym i niezależnym poszukiwaniem, są wyszukiwarki internetowe. Podając wybrane przez siebie kryteria, takie jak rynek wtórny/rynek pierwotny, metraż, cena, lokalizacja itp., szybko znajdziemy to, co naprawdę nas interesuje.

Źródło: Materiały prasowe

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK