| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Rynek mieszkaniowy powoli wkracza w stan stagnacji. Liczba mieszkań oddawanych do użytku ciągle jest niewiele mniejsza niż w poprzednim roku, jednak deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji, często też nie dostają pozwoleń na budowę. Najgorzej sytuacja wygląda w spółdzielniach mieszkaniowych.

Jednak jak pokazują statystyki sprzedażowe głównych deweloperów, nie mamy do czynienia z nadzwyczajnym zanikiem popytu na mieszkania z rynku pierwotnego, a nawet można aktualny wolumen sprzedaży mieszkań z pierwszej ręki określić jako zadowalający, oczywiście jak na okoliczności silnego hamowania koniunktury gospodarczej oraz związanej z tym kiepskiej kondycji krajowego rynku pracy. W związku z tym w najbliższych miesiącach możemy mieć do czynienia z systematycznym spadkiem jakości oferty deweloperskiej, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkań z segmentu lokali najbardziej poszukiwanych. Już w średnim terminie należy więc oczekiwać odczuwalnego zubożenia optymalnej w ostatnich czasach pod względem wyboru oferty deweloperów oraz komfortu szerokiej dostępności mieszkań z możliwością szybkiego zamieszkania – prognozuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Kłopoty nieco większego kalibru stają się udziałem funkcjonowania spółdzielczej formy budownictwa mieszkaniowego. W tym przypadku można już mówić o prawdziwej porażce na wszystkich frontach. Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie trzech miesięcy 2013 roku oddały wprawdzie do użytkowania tylko niecałe 9 proc. mniej mieszkań niż przed rokiem, jednak rozpoczęły budowę zaledwie 256 lokali, a więc ponad 70 proc. mniej niż przed rokiem, natomiast liczba pozwoleń na budowę spadła aż o dwie trzecie. Czy w związku z tym na nowo odżyje dyskusja nad perspektywą odejścia tej archaicznej formy budownictwa do lamusa?

Zobacz także: Czego klienci oczekują od deweloperów?

O dość optymistycznym akcencie można mówić w przypadku tzw. pozostałych inwestorów, przez co GUS określa budownictwo komunalne, społeczne czynszowe oraz zakładowe. W tym przypadku kwartalne statystyki dotyczące mieszkań oddanych do użytku są wprawdzie o ponad jedną trzecią gorsze od ubiegłorocznych, co tradycyjnie potwierdza dotychczasowo raczej iluzoryczne zainteresowanie rodzimego państwa finansowaniem budownictwa zaspokajającego potrzeby mieszkaniowe osób oraz gospodarstw domowych o niskim statusie materialnym. Jednak dane dotyczące mieszkań rozpoczętych, wyższe o ponad 12 procent od ubiegłorocznych, są już optymistyczne. Natomiast kwartalny wzrost o dokładnie 350 procent liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia w tej grupie inwestorów, jest zastanawiający. Oby oznaczał trwałą poprawę jakości myślenia gremiów rządzących o potrzebach mieszkaniowych najgorzej sytuowanych polskich rodzin, a tym samym nie posiadających zdolności kredytowej na zakup własnego „M” – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: raport kwiecień 2013

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »