| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rekordowo niskie ceny mieszkań – czy trend spadkowy się utrzyma?

Rekordowo niskie ceny mieszkań – czy trend spadkowy się utrzyma?

Ceny mieszkań nie były tak niskie od siedmiu lat, poprawie uległa też sytuacja na rynku kredytów. Rekordowo niskie ceny mieszkań zachęcają do kupna, ale czy jest to właściwy moment? Czy warto czekać aż ceny spadną bardziej? Czy może ceny będą powoli rosnąć by osiągnąć poziom sprzed kilku miesięcy?

Sytuacja na rynku kredytowym

Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt mają do tego coraz lepsze warunki. Dzięki obniżce stóp procentowych dokonywanych systematycznie przez ostatnie miesiące przez Radę Polityki Pieniężnej, kredyty są najtańsze w historii. Od kilku miesięcy, dzięki spadkowi WIBOR regularnie spadają miesięczne raty spłaty hipotek i tanieją nowe kredyty.

Jednocześnie po okresie usztywniania polityki kredytowej w bankach, Komisja Nadzoru Finansowego liberalizuje wydane wcześniej rekomendacje, co ma znacznie ułatwić dostęp do finansowania. Wpłynie to na indywidualne wyliczanie wysokości raty kredytu przez banki, która dotychczas nie mogła przekroczyć 50–65 proc. miesięcznego dochodu netto. Wydłuży się też z 25 lat do 30 lat obliczeniowy okres spłaty.

Co z wkładem własnym?

Jedynym utrudnieniem w kolejnych latach ma być obowiązkowe posiadanie wkładu własnego. Jeszcze tylko w 2013 roku będzie istniała możliwość skorzystania z finansowania zakupu nieruchomości w wysokości 100 proc. jej wartości.

W projekcie zmian KNF zaproponowała wprowadzenie wymaganego wkładu własnego w roku 2014 w wysokości 10 proc., a rok później już 20 proc. Ze wstępnych uzgodnień Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej i Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że zapowiadane wsparcie z budżetu państwa w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM), który powinien zostać uruchomiony z początkiem 2014 roku, będzie traktowane przez banki jako wkład własny kredytobiorcy.

Zobacz także: Budownictwo mieszkaniowe według danych GUS

Autor: BUDREM

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK