| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości – raport luty 2013

Rynek nieruchomości – raport luty 2013

Rynek nieruchomości znajduje się w stanie zastoju. Spada liczba zawieranych transakcji pomimo obniżających się cen mieszkań i większej liczby ofert. Klienci mają coraz większe trudności z podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, a także z tym czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego. Sytuacji nie zmienia też łagodniejsza polityka kredytowa.

Niższe raty złotowe

Z pomocy RPP korzystają też osoby już spłacające kredyty hipoteczne w złotych, ich raty spadają z każdą aktualizacją oprocentowania (najczęściej dzieje się to co trzy miesiące, ale w niektórych bankach np. co miesiąc). Teoretycznie rzecz ujmując (czyli gdyby oprocentowanie aktualizowało się na bieżąco wraz ze zmianami notowań stawki WIBOR) w porównaniu do wakacji 2012 r. rata kredytu złotowego zaciągniętego na 30 lat jest dziś niższa o prawie 14%., a tylko od początku roku spadła o 4% (ok. 22 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia). W praktyce, o tym kiedy rata kredytu zostanie obniżona decyduje częstotliwości aktualizowania oprocentowania przez bank.

Stopy procentowe w strefie euro i w Szwajcarii nie zmieniają się od miesięcy, stawki EURIBOR i LIBOR CHF wahają się nieznacznie, więc wysokość rat zależna jest od zmian notowań walut. A zarówno EUR/PLN, jak i CHF/PLN są na poziomach bliskich tym sprzed miesiąca. W międzyczasie kursy ani razu nie wzrosły, ani nie spadły o więcej niż kilka groszy, więc raty kredytów w euro i we franku pozostają na poziomie sprzed miesiąca.

Zobacz także: Transakcje w ramach komorniczych licytacji nieruchomości

Największe wahania cen mieszkań w Krakowie

W każdym z polskich miast klienci na zakup mieszkań mogą wybierać spośród ofert z różnych segmentów cenowych. Portal domy.pl zbadał jak kształtuje się rozpiętość stawek między ofertami najtańszymi a najdroższymi.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że największy rozdźwięk między mieszkaniami i apartamentami z najwyższej półki, tj. stanowiącymi najwyżej wyceniane 10% całkowitej puli ofert, a najtańszymi – pierwsze 10% ofert uszeregowanych rosnąco wg cen za m kw. – występuje w Krakowie. W styczniu br. średnia cena jednego m kw. najdroższych mieszkań (11856 zł/mkw.) była tam aż o 177% wyższa od średniej, za jaką oferowane były mieszkania najtańsze (4287 zł/mkw.).

Zobacz także: Preferencje klientów przy zakupie mieszkania

Drugie miejsce w kategorii miast o największym rozdźwięku między cenami najdroższych i najtańszych mieszkań zajmuje Sopot, w którym cena 1 m kw. lokalu z najwyższej półki odpowiada cenie 2,69 m kw. lokalu z grupy najtańszych, a na trzecim miejscu plasuje się Gdynia ze stosunkiem cenowym 1:2,53.

Najmniejsze różnice między cenami m kw. mieszkań najdroższych i najtańszych charakteryzują Rzeszów, Lublin i Kielce. W tych miastach średnia cena m kw. najdroższych lokali jest wyższa od tych z dolnej półki cenowej odpowiednio o 62%, 65% i 85%.

Zobacz także: Stan polskiej mieszkaniówki stale się pogarsza

AUTORZY RAPORTU:
Marcin Drogomirecki, domy.pl – część nieruchomościowa
Marcin Krasoń, Open Finance – część kredytowa
Raport został przygotowany na podstawie danych z 21350 ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w portalu nieruchomości domy.pl w styczniu 2013 roku oraz danych Open Finance.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »