Niższe raty złotowe
Z pomocy RPP korzystają też osoby już spłacające kredyty hipoteczne w złotych, ich raty spadają z każdą aktualizacją oprocentowania (najczęściej dzieje się to co trzy miesiące, ale w niektórych bankach np. co miesiąc). Teoretycznie rzecz ujmując (czyli gdyby oprocentowanie aktualizowało się na bieżąco wraz ze zmianami notowań stawki WIBOR) w porównaniu do wakacji 2012 r. rata kredytu złotowego zaciągniętego na 30 lat jest dziś niższa o prawie 14%., a tylko od początku roku spadła o 4% (ok. 22 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia). W praktyce, o tym kiedy rata kredytu zostanie obniżona decyduje częstotliwości aktualizowania oprocentowania przez bank.
Stopy procentowe w strefie euro i w Szwajcarii nie zmieniają się od miesięcy, stawki EURIBOR i LIBOR CHF wahają się nieznacznie, więc wysokość rat zależna jest od zmian notowań walut. A zarówno EUR/PLN, jak i CHF/PLN są na poziomach bliskich tym sprzed miesiąca. W międzyczasie kursy ani razu nie wzrosły, ani nie spadły o więcej niż kilka groszy, więc raty kredytów w euro i we franku pozostają na poziomie sprzed miesiąca.
reklama
reklama
Zobacz także: Transakcje w ramach komorniczych licytacji nieruchomości
Największe wahania cen mieszkań w Krakowie
W każdym z polskich miast klienci na zakup mieszkań mogą wybierać spośród ofert z różnych segmentów cenowych. Portal domy.pl zbadał jak kształtuje się rozpiętość stawek między ofertami najtańszymi a najdroższymi.
Z przeprowadzonej analizy wynika, że największy rozdźwięk między mieszkaniami i apartamentami z najwyższej półki, tj. stanowiącymi najwyżej wyceniane 10% całkowitej puli ofert, a najtańszymi – pierwsze 10% ofert uszeregowanych rosnąco wg cen za m kw. – występuje w Krakowie. W styczniu br. średnia cena jednego m kw. najdroższych mieszkań (11856 zł/mkw.) była tam aż o 177% wyższa od średniej, za jaką oferowane były mieszkania najtańsze (4287 zł/mkw.).
Zobacz także: Preferencje klientów przy zakupie mieszkania
Drugie miejsce w kategorii miast o największym rozdźwięku między cenami najdroższych i najtańszych mieszkań zajmuje Sopot, w którym cena 1 m kw. lokalu z najwyższej półki odpowiada cenie 2,69 m kw. lokalu z grupy najtańszych, a na trzecim miejscu plasuje się Gdynia ze stosunkiem cenowym 1:2,53.
Najmniejsze różnice między cenami m kw. mieszkań najdroższych i najtańszych charakteryzują Rzeszów, Lublin i Kielce. W tych miastach średnia cena m kw. najdroższych lokali jest wyższa od tych z dolnej półki cenowej odpowiednio o 62%, 65% i 85%.
Zobacz także: Stan polskiej mieszkaniówki stale się pogarsza
AUTORZY RAPORTU:
Marcin Drogomirecki, domy.pl – część nieruchomościowa
Marcin Krasoń, Open Finance – część kredytowa
Raport został przygotowany na podstawie danych z 21350 ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w portalu nieruchomości domy.pl w styczniu 2013 roku oraz danych Open Finance.