| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości: raport styczeń 2013

Rynek nieruchomości: raport styczeń 2013

Na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku obserwowano wzrost zainteresowania klientów. Większe ożywienie nastąpiło na rynku nieruchomości wtórnych. Natomiast rynek domów i działek pozostaje w stanie zeszłorocznego marazmu. Przeczytaj szczegółowy raport opisujący sytuację na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku.

Jedyną dobrą wiadomością dla potencjalnych kredytobiorców są spadające stopy procentowe i idący w ślad za nimi WIBOR. Od wakacyjnego szczytu 3-mies. stawka obniżyła się o ponad 110 punktów bazowych. To nie tylko obniża raty kredytowe, ale i podnosi zdolność kredytową zainteresowanych zakupem mieszkania.

Zobacz także: Rynek wtórny a pierwotny: ceny mieszkań

Niższe stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na trzecim posiedzeniu z rzędu zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych. Od 10 stycznia br. podstawowa (referencyjna) stopa procentowa w Polsce wynosi 4 proc. Wraz ze stopami procentowymi spadają stawki WIBOR. 3-miesięczna, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych, wynosi już 4,03 proc. podczas gdy latem jej poziom przekraczał 5,10 proc. Takie zmiany mają wymierny efekt dla spłacających kredyty hipoteczne. Przykładowo, osobie z 30-letnim kredytem na kwotę 300 tys. zł z marżą 1,5 pkt proc. rata obniży się z 1924 do 1711 zł (o 11 proc.), co oznacza, że w portfelu zostanie 213 zł.

Nie zmieniają się za to stopy i stawki dla kredytów w euro i we franku szwajcarskim, zatem wysokość rat zależy tylko od wahań kursów walut. O ile zwykle waluty te zmieniały swoje notowania wobec złotego niemal synchronicznie to tym razem jest inaczej. W ciągu miesiąca kurs euro wzrósł o ok. 10 gr. (ok. 2,5 proc.), a w tym samym czasie kurs franka o kilka groszy (ok. 1 proc.) spadł. To oznacza, że raty kredytów zmieniły się analogicznie o 2,5 proc. w górę dla euro i 1 proc. w dół dla franka.

Zobacz także: Rynek wtórny a pierwotny: ceny mieszkań

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK