| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości: raport styczeń 2013

Rynek nieruchomości: raport styczeń 2013

Na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku obserwowano wzrost zainteresowania klientów. Większe ożywienie nastąpiło na rynku nieruchomości wtórnych. Natomiast rynek domów i działek pozostaje w stanie zeszłorocznego marazmu. Przeczytaj szczegółowy raport opisujący sytuację na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku.

A co na to pośrednicy?

Chociaż z nowym rokiem wzrosło zainteresowanie potencjalnych nabywców mieszkaniami używanymi, to jednak wśród osób zajmujących zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami dominuje przeświadczenie, że w 2013 roku sytuacja na rynku ulegnie pogorszeniu. W ankiecie przeprowadzonej przez portal domy.pl taką opinię wyraziło aż 42% pośredników.

Zobacz także: Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

O połowę mniejsza jest grupa pośredników mająca odmienne zdanie w tej kwestii. Co piąta osoba trudniąca się zawodowo obrotem nieruchomościami przekonana jest, że w 2013 roku sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań poprawi się.

Stosunkowo duży odsetek (37%) badanych stanowili pośrednicy, zdaniem których sytuacja na rynku w 2013 roku będzie podobna do tej z roku 2012, czyli nie zmieni się w sposób istotny.

Sytuacja na rynku kredytowym

Tylko do końca grudnia ubiegłego roku można było składać wnioski o kredyty hipoteczne w ramach programu dopłat „Rodzina na Swoim”. Nic więc dziwnego, że w grudniu padł rekord roku 2012 jeśli chodzi o liczbę udzielonych kredytów z dopłatami do odsetek. Banki sprzedały ich 5599. Złą wiadomością dla klientów jest data wprowadzenia następcy RnS, czyli programu „Mieszkanie dla Młodych”. Wg ostatnich informacji klienci będą mogli z niego skorzystać dopiero na przełomie 2013 i 2014 roku.

Na szerokim rynku ofert kredytów hipotecznych nie dzieje się w ostatnich miesiącach wiele, Raiffeisen Polbank przedłużył swoją promocję, ale nie sposób w niej otrzymać marżę niższą niż 2,15 p.p. w złotym i 2,99 w euro, dużo ciekawiej wygląda pakietowa oferta PKO BP, w której marża w pierwszym roku wynosi 1,1 p.p., a potem od 1,35 p.p. Ale bank wymaga od klienta wykupienia m. in. ubezpieczenia od utraty pracy na 4 lata, posiadania bądź zakupu rachunku w banku i karty kredytowej (którą można zastąpić ubezpieczeniem na życie). Nadal jednak wybór na rynku jest aktualnie marny. Kredytów walutowych prawie już nie ma, a te w złotych są coraz droższe i banki coraz częściej wymagają od klientów wkładu własnego.

Zobacz także: Dlaczego warto inwestować w nieruchomości energooszczędne?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK