| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ostatni moment na ślub i skorzystanie z „Rodziny na Swoim”

Ostatni moment na ślub i skorzystanie z „Rodziny na Swoim”

„Rodzina na Swoim” kończy się 31 grudnia 2012 roku, żeby kupić 75-metrowe mieszkanie, trzeba być małżeństwem. Choć wydaje się to nieprawdopodobne jeszcze można zdążyć wziąć ślub i skorzystać z rządowych dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”. Wiele banków deklaruje, że akt małżeństwa przyjmie w nowym roku.

Wniosek do końca roku, umowa kredytowa później

Nieco większe możliwości uzyskania kredytu z dopłatami mają osoby, które wybiorą bank niewymagający odpisu aktu małżeństwa na etapie składania wniosku kredytowego. Jeśli w tym tygodniu złożą stosowne dokumenty w urzędzie stanu cywilnego, teoretycznie mają szanse na zorganizowanie ślubu pod koniec stycznia. – Styczeń nie jest szczytem sezonu w branży ślubnej. Są więc spore szanse nie tylko na znalezienie terminu w urzędzie, ale nawet organizację przyjęcia – uspokaja Anna Piwońska.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” program

Ile trwa uzyskanie kredytu?

Miesiąc na wzięcie ślubu to czas mniej więcej zbliżony do tego, ile czasu upływa od złożenia wniosku kredytowego do zawarcia umowy z bankiem. Według danych Home Broker, który cyklicznie monitoruje długość procesu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, od momentu zawarcia umowy przedwstępnej kupna sprzedaży, do zawarcia umowy ostatecznej, dla transakcji sfinalizowanych w listopadzie, mijało średnio 36 dni. Okres ten w przybliżeniu jest czasem, jaki zajmuje uzyskanie kredytu bądź innych form finansowania zakupu nieruchomości.

Banki, które za wystarczające uważają dostarczenie przez kredytobiorców odpisu aktu małżeństwa przed zawarciem umowy kredytowej, powołują się na art. 3 Ustawy o finansowym wsparciu rodzin. Mówi on, że dopłaty mogą być stosowane jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony na podstawie umowy zawartej między bankiem a obojgiem małżonków. Jest to interpretowane jako obowiązek zweryfikowania stanu cywilnego przed zwarciem umowy kredytowej.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – wady i zalety

Krótsze godziny pracy banków w święta i w Sylwestra

Osoby, które ubieganie się o kredyt z dopłatami zostawiły sobie na ostatnią chwilę powinny też pamiętać o wolnych dniach w okresie świątecznym, a rekordziści – o skróconych godzinach pracy banków ostatniego dnia grudnia. Tego dnia przychodząc do placówki banku już o godz.13 możemy pocałować klamkę. Pamiętajmy też, że w niektórych bankach samo złożenie wniosku w placówce może być niewystarczające. Cześć instytucji wymaga bowiem, by zostały one zarejestrowane w systemie najpóźniej 31 grudnia. W przypadku banków mających centralny system rejestracji wniosków oznacza to konieczność dostarczenia ich do centrali, która może znajdować się w innym mieście. Na ten zabieg może być potrzebnych nawet kilka dni.

Źródło: Katarzyna Siwek, Magdalena Piórkowska, Home Broker

Zobacz także: Dlaczego warto inwestować w nieruchomości energooszczędne?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK