| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Moda na ekologiczne domy

Moda na ekologiczne domy

Moda na ekologiczne domy szczególnie zauważalna jest w dużych miastach. Młodzi ludzie wybierają wszystko, co ekologiczne, życie w zgodzie z naturą stało się po prostu modne. Deweloperzy reklamują swoje inwestycje jako ekologiczne, często jednak jest to chwyt marketingowy. Jak to wygląda w praktyce?

To co odróżnia osiedle Ecoria od innych, podobnych projektów, to cały program działań, które mają zmienić sposób myślenia mieszkańców i pokazać im na czym polega ekologiczny styl życia. W ramach projektu powstał poradnik dla mieszkańców – „Eco-living”, w którym znalazły się informacje o tym, jak żyć ekologicznie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

W trakcie pierwszego etapu inwestycji wybudowanych zostanie 89 mieszkań o powierzchni od 39 m kw. do 85 m kw. Pierwsi lokatorzy powinni wprowadzić się w III kwartale 2013 roku.

Zobacz także: Jak liczona jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego?

Energooszczędność

– Jednym z najistotniejszych elementów ekologicznego budownictwa jest energooszczędność. Właśnie na ten aspekt nacisk kładzie Towarzystwo Ziemskie, firma deweloperska z Trójmiasta, która buduje w Gdańsku – Osowie kompleks mieszkaniowy o nazwie, nomen omen, Osiedle Energooszczędne – zauważa Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com. Firma zaoferowała klientom specjalną promocję – każdy, kto kupi mieszkanie w I etapie projektu (jest już ukończony) przez dziesięć lat nie będzie płacił za jego ogrzewanie, nie poniesie też żadnych kosztów zużycia ciepłej wody. Inwestor zapewnia, że na tym nie straci, ponieważ Osiedle Energooszczędne charakteryzuje się niezwykle niskimi kosztami eksploatacji mieszkań. Towarzystwo Ziemskie zakłada, że będzie ono potrzebowało do ogrzewania jedynie 10% energii, którą zużywają inne obiekty wznoszone zgodnie z obecnymi normami. Inwestor idzie nawet o krok dalej i zapowiada, że ci, którzy nabędą mieszkania w planowanym II etapie osiedla, za ogrzewanie nie zapłacą ani złotówki. Zastosowanie indywidualnych pomp ciepła, sprawi, że ogrzewanie będzie efektem ubocznym podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Zobacz także: Rynek wtórny: gdzie najtaniej kupimy dom i mieszkanie

Architektura osiedla nie grzeszy oryginalnością i urodą, ale konkretne rozwiązania energooszczędne budzą zaciekawienie. Przede wszystkim zadbano o dobrą izolację termiczną, wpływa na nią konstrukcja ścian, 3-szybowa stolarka okienna montowana z zachowaniem zasad ciepłego montażu oraz dbałość o likwidację wszelkich mostków termicznych na styku balkonów i ścian. Na dachu budynku znajdują się baterie fotowoltaiczne. Ogniwa wraz z wiatrakami zasilają mikroelektrownie produkującą prąd na potrzeby mieszkańców. Nadwyżki ciepła, wytworzone przez kolektory słoneczne, akumulowane są w gruncie pod budynkiem, w specjalnych wymiennikach. Poza tym kompleks wyposażono między innymi w wentylację nawiewno-wywiewną z pełnym odzyskiem ciepła, oraz pompy ciepła do dodatkowego dogrzewania wody i mieszkań.

Zobacz także: Kupić mieszkanie czy wynająć? Co jest korzystniejsze?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK