| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Kupno mieszkania: na co zwraca uwagę Polka?

Kupno mieszkania: na co zwraca uwagę Polka?

Kupno mieszkania to poważna decyzja życiowa, Polka rozważająca taką możliwość nie zawsze dokładnie sprawdza wiarygodność firmy budowlanej i deweloperskiej. Za to większość Polek, które chciałyby kupić mieszkanie zwróciłyby uwagę na jego cenę, lokalizację i bliskość lokali handlowo-usługowych.

– Plac zabaw dla dzieci, centrum kultury, do którego można wozić je na zajęcia plastyczne czy sportowe, boisko, ścieżki rowerowe, sąsiedztwo, okolica, a nawet odpowiedni wybieg dla psa, to wszystko jest ważne dla codziennego funkcjonowania – mówi Katarzyna Bosacka.

Niestety, zwykle czujne i ostrożne przy podejmowaniu decyzji zakupowych Polki w wypadku zakupu domu lub mieszkania są wyjątkowo niefrasobliwe. Jedynie 27 proc. ankietowanych zwraca uwagę na wiarygodność finansową dewelopera, mimo że powierzają mu olbrzymie kwoty. Tymczasem rok temu w Krajowym Rejestrze Długów notowanych było 7865 firm budowlanych i 114 deweloperów, a ich łączne zadłużenie wynosiło 293 mln zł. Pod koniec drugiego kwartału tego roku w rejestrze widniało już 9065 przedsiębiorstw budowlanych i 129 deweloperów z długiem przekraczającym 384 mln zł.

Zobacz także: Jakich mieszkań deweloperzy budują najwięcej?

– Te liczby budzą niepokój, zarówno jeśli chodzi o kondycję branży budowlanej, jak i samych deweloperów. Oczywiście, można wskazywać, że 129 zadłużonych podmiotów to nie jest obraz całego sektora, ale nasze dane należy traktować jako wskaźniki wyprzedzające, które obrazują pewien trend w branży. I on jest niepokojący – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Wśród zadłużonych firm budowlanych dominują te z Mazowsza (15,9%), Śląska (13,9%), Dolnego Śląska (9,6%) i Wielkopolski (9,4%) i Małopolski (8,4%). Najwięcej zadłużonych deweloperów pochodzi z województw: mazowieckiego (46), małopolskiego (16) i dolnośląskiego (16). Najbardziej zadłużona firma budowlana pochodzi z województwa zachodniopomorskiego i ma już 5,9 mln zł niespłaconych zobowiązań, a rekordzista deweloper ma swoją siedzibę na Mazowszu i jest winien swoim kontrahentom już 1,8 mln zł.

Zawierając umowę, warto nie tylko sprawdzić płynność finansową dewelopera, ale i pamiętać, że 29 kwietnia weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która ma chronić klientów przed bankructwem deweloperów. Wprowadza ona wymóg stosowania przez deweloperów rachunku powierniczego. W nowych przepisach mowa jest także o objęciu inwestycji ubezpieczeniem lub gwarancją bankową. Gdyby deweloper zbankrutował lub nie wywiązał się z terminu zakończenia inwestycji, bank lub ubezpieczyciel zwróciłby klientowi wszystkie wpłacone na inwestycję pieniądze.

Zobacz także: Dlaczego deweloperzy ukrywają ceny mieszkań?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK