| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Kupno mieszkania: na co zwraca uwagę Polka?

Kupno mieszkania: na co zwraca uwagę Polka?

Kupno mieszkania to poważna decyzja życiowa, Polka rozważająca taką możliwość nie zawsze dokładnie sprawdza wiarygodność firmy budowlanej i deweloperskiej. Za to większość Polek, które chciałyby kupić mieszkanie zwróciłyby uwagę na jego cenę, lokalizację i bliskość lokali handlowo-usługowych.

– Plac zabaw dla dzieci, centrum kultury, do którego można wozić je na zajęcia plastyczne czy sportowe, boisko, ścieżki rowerowe, sąsiedztwo, okolica, a nawet odpowiedni wybieg dla psa, to wszystko jest ważne dla codziennego funkcjonowania – mówi Katarzyna Bosacka.

Niestety, zwykle czujne i ostrożne przy podejmowaniu decyzji zakupowych Polki w wypadku zakupu domu lub mieszkania są wyjątkowo niefrasobliwe. Jedynie 27 proc. ankietowanych zwraca uwagę na wiarygodność finansową dewelopera, mimo że powierzają mu olbrzymie kwoty. Tymczasem rok temu w Krajowym Rejestrze Długów notowanych było 7865 firm budowlanych i 114 deweloperów, a ich łączne zadłużenie wynosiło 293 mln zł. Pod koniec drugiego kwartału tego roku w rejestrze widniało już 9065 przedsiębiorstw budowlanych i 129 deweloperów z długiem przekraczającym 384 mln zł.

Zobacz także: Jakich mieszkań deweloperzy budują najwięcej?

– Te liczby budzą niepokój, zarówno jeśli chodzi o kondycję branży budowlanej, jak i samych deweloperów. Oczywiście, można wskazywać, że 129 zadłużonych podmiotów to nie jest obraz całego sektora, ale nasze dane należy traktować jako wskaźniki wyprzedzające, które obrazują pewien trend w branży. I on jest niepokojący – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Wśród zadłużonych firm budowlanych dominują te z Mazowsza (15,9%), Śląska (13,9%), Dolnego Śląska (9,6%) i Wielkopolski (9,4%) i Małopolski (8,4%). Najwięcej zadłużonych deweloperów pochodzi z województw: mazowieckiego (46), małopolskiego (16) i dolnośląskiego (16). Najbardziej zadłużona firma budowlana pochodzi z województwa zachodniopomorskiego i ma już 5,9 mln zł niespłaconych zobowiązań, a rekordzista deweloper ma swoją siedzibę na Mazowszu i jest winien swoim kontrahentom już 1,8 mln zł.

Zawierając umowę, warto nie tylko sprawdzić płynność finansową dewelopera, ale i pamiętać, że 29 kwietnia weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która ma chronić klientów przed bankructwem deweloperów. Wprowadza ona wymóg stosowania przez deweloperów rachunku powierniczego. W nowych przepisach mowa jest także o objęciu inwestycji ubezpieczeniem lub gwarancją bankową. Gdyby deweloper zbankrutował lub nie wywiązał się z terminu zakończenia inwestycji, bank lub ubezpieczyciel zwróciłby klientowi wszystkie wpłacone na inwestycję pieniądze.

Zobacz także: Dlaczego deweloperzy ukrywają ceny mieszkań?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK