| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości: raport za sierpień

Rynek nieruchomości: raport za sierpień

W sierpniu na rynku nieruchomości obserwowane były kolejne spadki cen mieszkań. Jednak nadal kupujący nie mogą liczyć na znaczną poprawę sytuacji. W ciągu całego roku ceny ofertowe nieruchomości obniżyły się średnio o 4,6%.

Stopy procentowe

Przez ostatni miesiąc oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych w zasadzie nie drgnęło. Odpowiedzialna za nie trzymiesięczna stawka WIBOR wynosi aktualnie 5,12%, w lipcu i w czerwcu ani razu nie wyszła poza przedział 5,10–5,14. W efekcie rata 30-letniego kredytu na kwotę 300 tys. zł z marżą 1,2 p.p. wynosi ok. 1860 zł i praktycznie nie zmieniła się od maja. 

Po obniżeniu stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (na początku lipca) cały czas obniża się stawka EURIBOR decydująca o oprocentowaniu kredytów w euro. W ciągu miesiąca z poziomu 0,5% spadła ona do 0,29%, a jeszcze jesienią ubiegłego roku wynosiła 1,6%. W efekcie tych zmian przez ostatnie 10 miesięcy rata kredytu wyrażona w euro obniżyła się o prawie 15%. Należy jednak pamiętać, że wysokość raty zależy też od kursu danej waluty. Tu też kredytobiorcy raczej nie mają powodów do narzekań, bo kurs euro od kilku miesięcy powoli, ale systematycznie spada, choć w ostatnich dniach nieco wzrósł i wynosi aktualnie dokładnie tyle co miesiąc temu. Rata kredytu zmieniła się zatem niewiele, o 2–3%, w zależności od daty rozliczania.

Zobacz także: Jak wybrać dewelopera?

Z kredytami we franku szwajcarskim też nie jest źle: trzymiesięczny LIBOR CHF spadł do 0,05% (tak nisko nie był od jesieni ubiegłego roku), ale miesięczna zmiana jest tak niewielka, że nie ma wpływu na oprocentowanie kredytów. Podobnie jest z kursem franka. Przez ostatni miesiąc zmieniał się zaledwie o kilka groszy i raty spłacanych kredytów są na bardzo podobnym poziomie jak miesiąc temu.

Jaki metraż interesuje Polaków?

Ponad połowa obecnych klientów na zakup mieszkań poszukuje lokali o powierzchni do 50 m kw. – wynika z ankiety przeprowadzonej w dniach 20–28 sierpnia br. wśród użytkowników portalu nieruchomości domy.pl. Co czwarty poszukujący zainteresowany jest zakupem lokalu o powierzchni od 41 m kw. do 50 m kw., co odpowiada powierzchni przeciętnego mieszkania dwupokojowego.

Podobnej wielkości grupę (27%) stanowią klienci szukający lokali mniejszych, o powierzchni do 40 m kw., a więc kawalerek i małych mieszkań dwupokojowych. Przedmiotem poszukiwań 1/3 z nich (tj. 8,7% wszystkich poszukujących) są mieszkania najmniejsze, nie przekraczające 30 m kw.

Mniej niż połowa (48,6%) Polaków aktualnie zainteresowanych zakupem własnego M poszukuje ofert o powierzchni przekraczającej 50 m kw. Jednak mieszkań dużych, mierzących ponad 70 m kw., zapewniających większą przestrzeń do życia i poczucie komfortu szuka zaledwie co szósty klient.

Struktura popytu na mieszkania wg powierzchni

Indeks Cen ciągle maleje

Lipcowe spadki cen mieszkań we wszystkich analizowanych miastach spowodowały dalszy spadek Indeksu Cen Mieszkań (ICM) – publikowanego przez portal nieruchomości domy.pl wskaźnika trendu cenowego na krajowym rynku sprzedaży mieszkań. W ciągu ostatniego roku jego wartość spadła o 42 pkt. (4,7%) i wynosi 867,1 pkt. Spadek na przestrzeni ostatniego miesiąca wyniósł 4,3 pkt., tj. 0,5%.

Zobacz także: Jakich mieszkań deweloperzy budują najwięcej?

Autor: Marcin Drogomirecki, domy.pl

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK