| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak wybrać dewelopera?

Jak wybrać dewelopera?

Wybór odpowiedniego dewelopera jest niezwykle ważny. Zazwyczaj kupując mieszkanie wydajemy na nie kilkaset tysięcy złotych, dlatego nie możemy sobie pozwolić na niewłaściwy wybór dewelopera. Podpowiadamy, jak sprawdzić dewelopera.

Gdy wszystkie wybory są już za nami i chcemy sprawdzić konkretnego dewelopera to przed nami zostało kilka prostych zabiegów. Warto zacząć od Internetu i wpisać nazwę dewelopera w wyszukiwarkę, przejrzeć wyniki, być może znajdziemy na forach internetowych wypowiedzi ludzi, którzy już korzystali z usług danej firmy. Dodatkowo wśród wyszukań mogą pojawić się doniesienia prasowe na temat działalności dewelopera. Za pomocą Internetu możemy sprawdzić również czy deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich – jest to dla nas wskazówka, że deweloper jest wiarygodny. Ponadto taki deweloper zobowiązuje się przestrzegać Kodeksu Dobrych Praktyk. Warto jednak zaznaczyć, że sam Związek był karany przez Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Dodatkowo możemy sprawdzić też wypłacalność danego dewelopera, co jest szczególnie istotne w przypadku kupowania mieszkania na etapie „dziury w ziemi”. Jeśli deweloper prowadzi odrębne rachunki powiernicze dla każdego projektu to nie mamy się o co martwić. Natomiast, jeśli deweloper wykorzystuje pieniądze nowych klientów na realizację wcześniejszych projektów to lepiej nie ryzykować utraty pieniędzy.

Na podstawie numeru KRS możemy sprawdzić w aktach rejestrowych sprawozdanie finansowe dewelopera za ostatni rok, dane te uzyskamy w Wydziale Sądu Rejonowego. Istnieje też możliwość uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Długów.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – korzyści dla kupujących

Warto się upewnić czy deweloper posiada pozwolenie na budowę i prawa do nieruchomości. Informacje na temat pozwolenia powinien udzielić nam urząd gminy, natomiast prawo do nieruchomości musi być odnotowane w księdze wieczystej – nr księgi otrzymamy od dewelopera. Jeśli inwestycja jest finansowana kredytem hipotecznym upewnijmy się czy deweloper zobowiązuje się spłacić hipotekę do czasu przekazania mieszkania, inaczej możemy zostać obciążeni dodatkowym zobowiązaniem finansowym.

Nie ufajmy deweloperowi i sprawdźmy plan zagospodarowania terenu, bo może się okazać, że piękny widok przez okno niebawem zastąpi inna inwestycja.

Przeczytajmy też dokładnie umowę przedwstępną, uważajmy na klauzule niedozwolone – ich wykaz znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Tak poczynione przygotowania wyboru dewelopera pozwolą nam cieszyć się nowym mieszkaniem.

Zobacz także: Jakich mieszkań sprzedaje się najwięcej?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK