| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Wykupienie mieszkania lokatorskiego: istotne informacje

Wykupienie mieszkania lokatorskiego: istotne informacje

Dla niektórych czas na wykupienie mieszkania lokatorskiego kończy się 31 grudnia 2012 roku. Warto się pospieszyć i stać się właścicielem lokatorskiego mieszkania. Ile trzeba przeznaczyć gotówki na wykupienie mieszkania lokatorskiego? I na czym to polega?

Jakie trzeba spełnić wymagania?

Żeby móc starać się o przekształcenie prawa lokatorskiego w prawo własnościowe nie można zalegać z opłatami w spółdzielni (czynsz). Wniosek o przekształcenie kierujemy do spółdzielni, ma ona 6 miesięcy na ustosunkowanie się do naszej prośby. Cały proces w można określić jako bezkosztowy. Przekształcenie finalizuje się w formie umowy pisemnej, nie wymaga to korzystania z usług notariusza (koszt operacji to 375 zł). Nie ma też obowiązku zakładania księgi wieczystej, więc nie poniesiemy również kosztów sądowych. Jednak można to zrobić i kosztuje to 260 zł.

Co jeśli spółdzielnia się sprzeciwia?

Może dojść do sytuacji, w której spółdzielnia nie wyrazi zgody na przekształcenie. W praktyce dla nas to oznacza jedynie wydłużenie całego procesu, ponieważ dalej postępowanie toczy się w sądzie. Musimy wnieść pozew przeciw spółdzielni, dla nas postępowanie jest pozbawione kosztów – dopłaty dokonuje spółdzielnia. Dokument wydany przez sąd pozwala nam dokonać wpisu w księdze wieczystej, na jego podstawie stajemy się właścicielem lokalu.

Źródło: Bartosz Turek

Wsp. Marcin Żak

Home Broker

Zobacz także: Gdzie można kupić luksusowe nieruchomości?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK