| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Wynajem mieszkań w Warszawie – raport maj 2012

Wynajem mieszkań w Warszawie – raport maj 2012

Wynajem mieszkań w Warszawie jest bardzo zróżnicowany, jeśli chodzi o ceny i liczbę ofert. Gdzie jest najtaniej i gdzie najdrożej, w których dzielnicach Warszawy jest najwięcej propozycji wynajmu mieszkań?

Wynajem mieszkań w Warszawie został przeanalizowany przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson SA na podstawie danych ofertowych w ciągu minionych 3 miesięcy. Oferty w konkretnych dzielnicach różnią się od siebie. W ciągu ostatnich 3 miesięcy na warszawskim rynku najmu dostępnych było 13 tys. mieszkań. Najwięcej mieszkań do wynajęcie zaoferowano w Śródmieściu (21,2%) i na Mokotowie (21,2%). Dalej uplasował się Ursynów (9,1), Praga Południe, Wola i Ochota – łącznie wypełniając 21,2 oferty. Najmniej ofert najmu pojawia się w dzielnicach na obrzeżach miast, w Wesołej i w Rembertowie łącznie było ich 1%.

Zobacz także: Wybór odpowiedniego mieszkania – podstawowe zasady

Wykres 1. Udział w rynku wynajmu mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson SA

W ofercie najmu na warszawskim rynku najwięcej w ofercie znajduje się mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych (75,6%). Średnią popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe i czteropokojowe. Najmniej jest dużych mieszkań, z pięcioma pokojami lub z większą ilością (3% oferty).

Wykres 2. Struktura pokojowa mieszkań oferowanych do wynajmu

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson SA

Wysokość czynszu

Najwyższe czynszami mogą pochwalić się: Śródmieście, Mokotów, Wola, Żoliborz i Wilanów. W tych rejonach za mkw. wynajmowanego mieszkania trzeba zapłacić średnio od 45 zł do 55 zł za miesiąc. Najtańsze lokale do wynajęcia oferują Białołęka, Wawer i Wesoła. W Wesołej jest to 27,1 zł/mkw. za miesiąc. A średnia stawka dla całej Warszawy wynosi 46,3 zł/mkw. za miesiąc.

Wykres 3. Średnie jednostkowe czynsze wynajmu mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy (zł/mkw./m-c)

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson SA

Skrajności cenowe

Wśród ofert najmu pojawiają się też skrajności cenowe. W Śródmieściu, na Żoliborzu i na Mokotowie możemy znaleźć najdroższe oferty, zazwyczaj są to luksusowe apartamenty, z pełnym umeblowaniem i całkowicie wyposażone o bardzo dużych powierzchniach – 200-300 mkw., ich cena waha się od 20 tys. zł do 33 tys. zł za miesiąc. Z drugiej strony stoją małe, tanie mieszkania w niskim standardzie, które znajdują się na Targówku, na Białołęce i w Wawrze, ich cena zaczyna się od 650 zł do 900 zł za miesiąc.

Tabela 1. Przeciętne czynsze oferowanych do wynajmu mieszkań pod względem liczby pokoi

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson SA

Zobacz także: Gdzie można znaleźć najtańsze mieszkania?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »