| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > „Rodzina na Swoim” nie dla Warszawy

„Rodzina na Swoim” nie dla Warszawy

„Rodzina na Swoim” przestała być realna dla warszawskich inwestycji. Nowe limity cen za metr kwadratowy mieszkania w II kwartale 2012 zostały obniżone w czterech miastach wojewódzkich – najbardziej dotknęło to Warszawę. Jak to teraz wygląda?

Limit dla Warszawy

Limit dla Warszawy w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim” został ustalony na poziomie 5 904,00, oznacza to spadek dla rynku pierwotnego o 531 zł za metr kwadratowy i 424,8 zł dla rynku wtórnego. Oznacza to, że znalezienie mieszkania od dewelopera jest bardzo trudne, a z rynku wtórnego wręcz niemożliwe. Warto przypomnieć, że średnia cena transakcyjna w Warszawie to około 8 tys. zł za metr. Kupno mieszkania z rządową dopłatą w Warszawie może udać się tylko, jeśli zdecydujemy się na wybór nieruchomości znajdującej się na obrzeżach miasta, a i tak nie będzie to dotyczyć wszystkich inwestycji. Inną możliwością jest znalezienie ostatnich mieszkań, których deweloper nie może sprzedać, nawet w kilkuletnich blokach – w większości przypadków zaoferuje nam atrakcyjną cenę. Jednak nie wystarczy takich mieszkań dla wszystkich, a dodatkowo trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo poszukiwania mogą trochę potrwać. Wiele osób obawia się, że takie mieszkania nie sprzedały się, bo po prostu coś jest z nimi nie tak. Jednak wcale tak nie musi być. Jeśli wybieramy mieszkanie, w bloku, który został oddany do użytku kilka lat temu to mamy szansę uzyskać informację od sąsiadów na temat samego dewelopera i jakości życia w danym bloku. Większość wad takie lokalu powinna być już widoczna, więc dokładnie wiemy, co kupujemy.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim”: limity na II kwartał 2012

Od kwietnia niższe limity będą też obowiązywały w takich miastach, jak Kraków i Opole. W tym pierwszym różnica wyniesie 4,2% i jeszcze bardziej utrudni korzystanie z dofinansowanych kredytów na rynku, na którym już dziś one nie funkcjonują. Zgodnie bowiem z danymi BGK w IV kwartale 2011 roku w Krakowie nie został udzielony żaden dofinansowany kredyt. Powód to poziom limitów. Obecnie nowe mieszkanie teoretycznie można kupić z „Rodziną na Swoim”, gdy cena lokum nie przekracza prawie 4,6 tys. zł za metr. Od kwietnia będzie to niecałe 4,4 tys. zł.

Zobacz także: Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

Jak ustalane są limity?                            

Zasady ustalania limitów w poszczególnych miastach i województwach wzbudzają kontrowersje. Dziwić mogą po pierwsze duże rozbieżności między poziomami, a także tendencjami w zmianach limitów obliczanych przez wojewodów w różnych częściach Polski. Po drugie zastanawiające jest to, że w większości województw limity rosną, chociaż boom na rynku budownictwa mieszkaniowego zakończył się już prawie trzy lata temu, a co za tym idzie spaść powinien koszt odtworzenia budynków mieszkalnych. Wyjaśnienie tych kwestii kryje się w metodologii obliczania limitów, która daje dosyć dużą swobodę wojewodom w określaniu ich poziomów.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK