| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > „Rodzina na Swoim”: limity na II kwartał 2012

„Rodzina na Swoim”: limity na II kwartał 2012

Limity na II kwartał 2012 w „Rodzinie na Swoim” zostały podniesione w 13 miastach wojewódzkich. Ułatwiony dostęp do „Rodziny na Swoim” w II kwartale 2012 roku będzie m.in. we Wrocławiu, w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. A gdzie obniżono limity?

Limity cen w kredycie „Rodzina na Swoim” w II kwartale zostały podniesione aż w 13 miastach wojewódzkich, w pozostałych nastąpił spadek tych wartości, co w praktyce uniemożliwiło skorzystanie z dopłaty. Sytuacja zmieniła się też w wielu miejscowościach znajdujących się w poszczególnych województwach.

Zobacz także: Wynajem mieszkania – poradnik dla właściciela i dla wynajmującego

Obniżone limity

Największy spadek limitu, bo aż o 500 zł za metr kwadratowy mieszkania, odnotowano w Warszawie. W stolicy cena metra mieszkania z rynku pierwotnego nie może przekroczyć 5904 zł, w marcu zaś kwota granicząca była na poziomie 6435 zł. Podobnie sytuacja w Warszawie wygląda na rynku wtórnym, między kwartałami 2012 roku pojawiła się ponad 8-procentowa różnica, a limit wynosi w tej chwili 4723,2 za mkw.

Obniżenie limitu dotknęło też Kraków, Kielce i Opole. W Krakowie jest to 4-procentowa różnica, natomiast w Kielcach i w Opolu jest to niewiele ponad 1%.

Większe limity

Większe limity odnotowało aż 13 miast wojewódzkich. Największy wzrost jest w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. W miastach tych z dofinansowaniem można dziś kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, którego cena nie przekroczy poziomu 3807 zł za metr. W marcu było to 3505,5 zł za metr. We Wrocławiu limit wzrósł aż o 3,7%. Dziś dla rynku pierwotnego wynosi on 5187,5 zł za metr i zastąpił wartość 5002 złotych. W pozostałych miastach wojewódzkich wzrost limitów wyniósł niewiele ponad 2%.

Dla kogo jeszcze „Rodzina na Swoim”?

Nowe limity wpłynęły na sytuację na rynku nieruchomości tylko w nieznacznym stopniu. Już wcześniej w wielu miastach trudno było sprostać wymaganiom cenowym, ale mimo wszystko było to możliwe. Podniesienie limitów nieco zwiększy szansę na znalezienie swojego mieszkania. W miastach, w których zdecydowano się zmniejszyć limit, kupno mieszkania z dopłatą staje się w zasadzie niemożliwe – dotyczy to przede wszystkim Warszawy. Poza nią „Rodzina na Swoim” raczej nie pomoże w zakupie własnego „M” w Krakowie, w Lublinie, w Poznaniu i we Wrocławiu. Znacznie łatwiej z dopłat skorzystać w Łodzi, w Katowicach i w Gdańsku. W miastach tych nawet kilkadziesiąt procent mieszkań o powierzchni do 75 mkw., wystawionych dziś na sprzedaż spełnia wymagania.

Zobacz także: Jak zrobić zdjęcia mieszkania, by zachęcić kupujących?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK