| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Osiedla społeczne – czym są?

Osiedla społeczne – czym są?

Czym są osiedla społeczne? Jak zmienia się rynek pierwotny i na jakie inwestycje stawiają teraz deweloperzy? Czy osiedla społeczne wygrają z popularnymi w Polsce blokowiskami?

Na wrocławskim Jagodnie zaprojektowano centralny plac publiczny z rzeźbą (powstała w drodze konkursu, w którym jurorami byli również mieszkańcy osiedla), place zabaw i przestrzenie do grillowania. Mają powstać także boiska sportowe. Mieszkańcy mogą korzystać ze świetlicy osiedlowej i klubu fitness. Celem dewelopera było zapewnienie mieszkańcom osiedla jak najlepszych warunków życia, czego potwierdzeniem jest  status osiedla prorodzinnego według rankingu „Najbardziej atrakcyjnych osiedli dla dzieci”, przygotowanego przez Home Broker.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Potrzeby kupujących

Plan Miejscowy, opracowany przez miejskich urbanistów przy ścisłej współpracy z wiodącymi projektantami Grupy Archicom, stwarza możliwość realizacji idei osiedla społecznego. Na terenie zespołu, któremu nadano nazwę Olimpia Port, mają powstać strefy publiczne oraz półpubliczne i półprywatne. Niska zabudowa o kameralnym charakterze zostanie wkomponowana w przestrzenie parków, placów, skwerów i pasów zieleni z alejami spacerowymi oraz ze ścieżkami rowerowymi. Wzdłuż głównych ulic i bulwarów nadrzecznych powstaną ciągi handlowe i usługowe. Przedsięwzięcie  obejmuje  tereny zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie wrocławskiego Sępolna. Osiedle otoczone zielenią będzie łączyć funkcje mieszkalną, handlowo-usługową, rekreacyjną i kulturalno-oświatową.

– Olimpia Port w pełni realizuje ideę osiedla społecznego. Będzie ono otwarte ze wszystkich stron na Wrocław, a przestrzeń będzie pobudzać mieszkańców do tworzenia więzi międzyludzkich. – tłumaczy Tomasz Sujak z Grupy Archicom.

Olimpia Port realizuje działania władz Wrocławia, a także ekspertów z Dolnośląskiej Izby Architektów i wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy zainicjowali projekt WUWA2 (jego nowa oficjalna nazwa brzmi „Nowe Żerniki”). Będzie to miejsce inspirowane wrocławską wystawą sprzed lat („Wohnung und Werkraum” –  Mieszkanie i miejsce pracy –- WUWA, 1929 r.).

– WUWA2 to próba odpowiedzi na potrzeby aktywnych obywateli współczesnych miast, którzy chcieliby utożsamiać się ze swoim miejscem zamieszkania. Chcemy stworzyć przestrzeń, która umocni więzi społeczne i zintegruje mieszkańców. Nasze działania to dowód dojrzałości współczesnej urbanistyki. – podsumowuje Dorota Jarodzka-Środka, która również zaangażowała się w projekt WUWA2.

Zobacz także: Tanie mieszkanie – na rynku wtórnym czy na rynku pierwotnym?

Źródło: Grupa Archicom

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK