| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Deweloperzy walczą o najlepszą lokalizację

Deweloperzy walczą o najlepszą lokalizację

Deweloperzy walczą o najlepszą lokalizację, która obok niskich cen i mniejszych metrażów stanowi najważniejszy czynnik brany pod uwagę przez nabywców mieszkań. W 2012 roku to właśnie lokalizacja będzie dla deweloperów decydująca w walce o kolejnych klientów.

Cena mieszkania

Poza lokalizacją najważniejszym kryterium wyboru mieszkania jest też oczywiście cena. Jeszcze istotniejsza stała się po wejściu w życie w tym roku kolejnych zapisów Rekomendacji S ograniczającej dostęp do kredytów hipotecznych. Najbardziej liczy się cena całkowita mieszkania. To właśnie ona jest przyczyną, dla której kupujący wybierają mniejsze lokale.

Zobacz także: Jakie mieszkania sprzedają się najtrudniej?

W inwestycji Nowa Wileńska, którą od wiosny ubiegłego roku realizujemy w Warszawie, największe zainteresowanie kupujących wzbudzają niewielkie lokale dwupokojowe do 40 mkw. oraz trzypokojowe z zamkniętą kuchnią poniżej 56 mkw. Ceny takich mieszkań nie są wysokie i dlatego łatwiej jest o kredyt. Poza tym niezwykle ważniejszym czynnikiem dla kupujących jest położenie budynku, który od Starego Miasta oddalony jest o trzy przystanki tramwajowe, a w jego pobliżu zaplanowana została stacja drugiej linii metra Dworzec Wileński. Lokalizacja inwestycji w połączeniu z ceną mieszkań (od 7300 zł/mkw.) stanowi o atrakcyjności naszej oferty. – tłumaczy Michał Wilczewski, pełnomocnik firmy Budrem.     

Istotne zmiany dotyczące preferencji klientów zauważają także analitycy Home Broker. Ponad połowa mieszkań kupowanych w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku to lokale dwupokojowe. W pięciu głównych miastach rozpatrywanych przez analityków tej firmy zmalała liczba transakcji dotyczących kawalerek, zwiększyła się zaś ilość nabywanych mieszkań dwupokojowych i większych. Nie pociągnęło to za sobą jednak wzrostu ich przeciętnego metrażu. Powierzchnia kupowanych lokali nawet nieznacznie zmalała. To świadczy o rosnącej popularności mieszkań kompaktowych, czyli takich, które oferują możliwie dużo pokoi przy małym metrażu. 

Zobacz także: Ustawa deweloperska niekorzystna dla małych deweloperów?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »