| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jakie mieszkania sprzedają się najtrudniej?

Jakie mieszkania sprzedają się najtrudniej?

Najtrudniej sprzedają się duże i drogie mieszkania. Zmiany na rynkach kredytów spowodowały, że Polacy szukają najczęściej tanich i kompaktowych mieszkań, które cieszą się obecnie największym zainteresowaniem kupujących.

Coraz trudniej znaleźć nabywcę na używane mieszkanie. W listopadzie zeszłego roku sprzedaż trwała przeciętnie pięć miesięcy od wystawienia oferty na rynek do zawarcia umowy finalnej i był to najdłuższy okres od stycznia 2009 roku. Wstępne wyniki za grudzień sugerują, że sytuacja tylko nieznacznie się poprawiła. Dla porównania w marcu ub.r., kiedy Home Broker zanotował rekordowe skrócenie procesu sprzedaży, cały proces trwał około trzech miesięcy. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć nabywcy jeszcze szybciej. Kluczem jest zaproponowanie ceny zbliżonej do rynkowej, która nie odstraszy potencjalnych kupujących. Niestety sprzedający nie zawsze są na tyle elastyczni.

Zobacz także: Ustawa deweloperska niekorzystna dla małych deweloperów?

Zawyżone ceny mieszkań

Potwierdzają to dane Home Broker o ofertach sprzedaży mieszkań. Lokale, które zostały wprowadzone do sprzedaży przeszło pół roku temu, są znacznie droższe od tych, co do których chęć sprzedaży została ogłoszona w ostatnich 6 miesiącach. Różnica w cenie dla wszystkich 12 badanych miast wynosi przeciętnie 21%. W Łodzi jest to prawie dwukrotnie więcej. Niesprzedane lokale wprowadzone do oferty przeszło pół roku temu kosztują przeciętnie 321 tys. zł, czyli o 41% więcej niż te wprowadzone w ostatnich 6 miesiącach (228 tys. zł). Po drugiej stronie znajdują się takie miasta jak Katowice, Lublin czy Wrocław, gdzie różnica w całkowitej cenie starych i nowych ofert sprzedaży mieszkań nie przekracza 8–9%. Ceny ofertowe lokali, których ogłoszenie o sprzedaży przypada na ostatnie 6 miesięcy, to odpowiednio 245, 296 i 376 tys. zł. Starsze oferty są wycenione na przeciętnie 264, 319 i 409 tys. zł.

Zobacz także: Nowe dzielnice we Wrocławiu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK