| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości w 2012 r. – co się wydarzy?

Rynek nieruchomości w 2012 r. – co się wydarzy?

Co wydarzy się na rynku nieruchomości w 2012 r.? Obecnie to nabywcy w głównej mierze kontrolują rynek mieszkaniowy. Czy ta sytuacja utrzyma się także w tym roku?

Ekspert dodaje, że choć Rekomendacja SIII ograniczy dostępność kredytów hipotecznych, to jednak nie aż w takim stopniu, by rynek nie mógł się do rynku ponownie przystosować. Poza tym Rekomendacja cywilizuje rynek kredytów hipotecznych. Podobnie jest z ustawą deweloperską, która cywilizuje postępowanie deweloperów, a tym samym przyczynia się do wzrostu zaufania potencjalnych klientów i do większej przejrzystości w działaniu deweloperów, dzięki czemu popyt może przesunąć się z rynku wtórnego na pierwotny.

Tendencja spadkowa na rynku

Jak twierdzi Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com, na dzień dzisiejszy nie istnieją żadne przesłanki wskazujące na trwałe odwrócenie spadkowej tendencji na polskim rynku nieruchomości w 2012 roku. Z drugiej strony brakuje racjonalnych podstaw do prognozowania załamania, krachu czy też przeceny znacząco większej niż ta obserwowana w ostatnich 2–3 latach. Rynek w trakcie bessy dyskontuje spadki z wyprzedzeniem, dlatego też, choć oficjalnie mówi się o ledwo 15-proc. przecenie od szczytu boomu, to faktycznie wynosi ona na dzień dzisiejszy już ok. dwukrotnie więcej.

Zobacz także: Tańsze mieszkania od deweloperów

– Uwzględniając inflację i zakładając brak nadzwyczajnych okoliczności w postaci np. rozpadu strefy euro czy głębokiego załamania koniunktury gospodarczej w UE, rok 2012 może stać się rokiem najkorzystniejszych zakupów i inwestycji na rodzimym rynku real estate, nie tylko z perspektywy minionych czterech lat, ale i lat kolejnych – prognozuje analityk portalu RynekPierwotny.com.

Zagraniczni inwestorzy

Obecna i postępująca słabość złotego jest swego rodzaju powolnym przygotowywaniem gruntu pod wejście globalnych inwestorów i spekulantów na polski rynek akcji i nieruchomości. To jak zwykle z tego źródła otrzymamy prawdopodobnie pierwszy wiarygodny sygnał zmiany trendów na rynkach finansowych i nieruchomości.

Zobacz także: Zainwestuj pieniądze w mieszkania

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co wydarzy się na rynku nieruchomości w 2012 r.? Fot. Fotolia
Co wydarzy się na rynku nieruchomości w 2012 r.? Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK