| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Rynek pierwotny czy rynek wtórny? Ceny nowych i używanych mieszkań są podobne. Co zatem decyduje o konkretnym wyborze? Jakie mieszkania wybieramy najczęściej?

Dla zainteresowanych zakupem mieszkania absolutnie najbardziej decydująca jest odpowiednia lokalizacja. Zwraca na nią uwagę aż 80 proc badanych poszukujących mieszkania na rynku pierwotnym.

– Coraz więcej kupujących jest świadomych, że dobra komunikacja to podstawa. Między innymi ze względu na ten aspekt nasza inwestycja, którą realizujemy przy ulicy Wileńskiej w Warszawie, cieszy się w ostatnim czasie zdecydowanie większym powodzeniem klientów. Coraz liczniejszą grupę kupujących przyciąga do naszego biura sprzedaży budowa drugiej linii metra, której stacja Dworzec Wileński będzie usytuowana opodal naszej inwestycji. Pomimo że kompleks Nowa Wileńska powstaje od kwietnia przy węźle komunikacyjnym znajdującym się przy skrzyżowaniu ulicy Targowej z Aleją Solidarności, to właśnie metro okazało się największym magnesem dla kupujących – twierdzi Michał Wilczewski, reprezentujący firmę Budrem.     

Zobacz także: W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz

Co wybieramy na rynku wtórnym?

Na rynku pierwotnym szukamy większych mieszkań. Najczęściej poszukiwanymi mieszkaniami na rynku wtórnym są dwupokojowe mieszkania w budynkach nie starszych niż z 1995 roku. Takiego lokalu szuka 41 proc. użytkowników serwisu Morizon.pl. Co czwarta osoba chce kupić mieszkanie trzypokojowe, a co dziesiąta kawalerkę. Interesujące, że potencjalni nabywcy wykazują duże zainteresowanie lokalami w tzw. wielkiej płycie. Aż 27 proc. ankietowanych kupiłoby mieszkanie w takim budownictwie.

Jak przyznają przedstawiciele Metrohouse, notowany w ostatnim czasie znaczny wzrost udziału w transakcjach lokali wybudowanych w starszych technologiach, a tym samym najtańszych, świadczy o tym, że podstawowym czynnikiem zakupowym staje się cena.

Około 47 proc. osób bierze pod uwagę zakup mieszkania od dewelopera, z tego 24 proc. respondentów swoją decyzję zakupu mieszkania w jeszcze budowanej inwestycji uzależnia od ceny za mkw. Z badania Morizon.pl wynika, że zainteresowani zakupem lokalu na rynku pierwotnym częściej decydują się na mieszkanie większe niż ci, którzy poszukują używanych. Dokładnie jedna trzecia (33 proc.) uczestników badania deklaruje zainteresowanie zakupem nowego mieszkania trzypokojowego, a co piąty respondent większego niż czteropokojowe.

Zobacz także: Na warszawskim rynku przeważają gotowe domy i segmenty

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym są podobne. Fot. Fotolia
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym są podobne. Fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »