| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Bogata oferta mieszkaniowa na rynku

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów, którzy rozpoczynają kolejne budowy. Oferta mieszkaniowa obfituje także w kompaktowe mieszkania najbardziej pożądane przez nabywców.

Dane GUS o budownictwie mieszkaniowym za listopad są pozytywne. Względem analogicznego okresu przed rokiem polepszyły się wyniki w dwóch najważniejszych obszarach – liczby mieszkań oddawanych do użytkowania (o 9,5%) i liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 12,6%). W tych kategoriach największą dynamikę prezentuje sektor reprezentowany przez deweloperów. Faktycznie buduje się więc coraz więcej, a do tego widać wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Mniej realna sfera, która pokazuje co może na rynku dopiero nastąpić, czyli liczba wydanych pozwoleń na budowę, zanotowała w listopadzie spadek o 6,7% względem 11 miesiąca ubiegłego roku. Rozważając jednak dane w dłuższej,  dwunastomiesięcznej perspektywie, wnioski byłyby zgoła odmienne. Dane sugerowałyby wtedy niewielki wzrost liczby wydanych pozwoleń i spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wobec danych skumulowanych za 12 miesięcy, licząc wstecz od listopada 2010 roku.

Zobacz także: Promocyjne ceny mieszkań na Boże Narodzenie

Mniejsze mieszkania

Koniec roku jest tradycyjnie okresem, w którym mamy do czynienia z kumulacją nieruchomości oddawanych do użytkowania. Listopad tego roku był jednak lepszy niż rok temu. W zeszłym miesiącu oddano do użytkowania 13,4 tys. lokali, czyli o 9,5% więcej niż w 11 miesiącu 2010. Początek tego roku był pod tym względem gorszy niż poprzedni. Gdyby bowiem rozważyć skumulowane dane za pierwszych jedenaście miesięcy 2011, wciąż widoczny jest spadek względem 2010 (o 6,2%). Z miesiąca na miesiąc skala tego spadku jest coraz mniejsza. Najprawdopodobniej jednak w tym roku powstanie mniej mieszkań niż w zeszłym.

Największy wpływ na poprawę wyników w omawianym obszarze mają deweloperzy. Zgodnie z danymi GUS, w listopadzie oddali oni do użytkowania 5,9 tys. lokali, czyli o 15,2% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W ujęciu skumulowanym w ciągu jedenastu miesięcy tego roku deweloperzy oddali do użytkowania 42,9 tys. lokali, czyli wciąż o 11,1% mniej niż przed rokiem. Dane urzędu statystycznego pokazują, że w ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie liczba mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów. Są to w dużej mierze lokale, których budowa została rozpoczęta już po kryzysie. Potwierdza to fakt, że przeciętna powierzchnia takich lokali we wrześniu i październiku nieznacznie przekraczała 60 mkw. Dla porównania średnia wielkość lokali zbudowanych przez deweloperów w ostatnich 12 miesiącach to 65 mkw.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w listopadzie – raport

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów.
Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kowalski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK