| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Bogata oferta mieszkaniowa na rynku

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów, którzy rozpoczynają kolejne budowy. Oferta mieszkaniowa obfituje także w kompaktowe mieszkania najbardziej pożądane przez nabywców.

Deweloperzy nie boją się kryzysu

Pozytywne dynamiki widoczne są także od miesięcy w obszarze liczby mieszkań, których budowa jest rozpoczynana. W listopadzie było ich o 12,6% więcej niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 11,4 tys. nowo rozpoczętych lokali. Ta liczba może wydawać się skromna, gdyby porównać ją do średniej z ostatnich 12 miesięcy, która wynosi 13,3 tys. sztuk. Nie można jednak ulegać temu złudzeniu, które jest pokłosiem sezonowości. Tak jak w czwartym kwartale do użytkowania oddawanych jest więcej mieszkań niż w innych okresach roku, tak też właśnie w ostatnim kwartale rozpoczyna się relatywnie niewiele budów.

Zobacz także: Warszawskie apartamenty na tle Europy

Niewielką dynamikę wzrostu liczby rozpoczynanych budów widać też na podstawie danych skumulowanych za okres od stycznia do listopada tego roku. Łącznie rozpoczęto w tym czasie budowę 153 tys. mieszkań, czyli 2% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W tej kategorii motorem napędowym także są deweloperzy. W ich przypadku względem 11 miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie aż 32,8%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 6,5 tys. nowych lokali. Sytuacja taka wpływa na zaostrzanie się konkurencji i prowadzi do obniżek cen nowych mieszkań. Potwierdza to także, że deweloperzy nie wierzą w najczarniejsze scenariusze kreślone dla rodzimego rynku nieruchomości.

Znowu mniej pozwoleń na budowę

Jedynie w obszarze liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, widoczne było niewielkie spowolnienie w listopadzie. Jest to miara o najbardziej prognostycznym charakterze spośród wszystkich poruszanych przez GUS w dzisiejszej publikacji. Wydane pozwolenia nie muszą bowiem przełożyć się na faktycznie rozpoczęte budowy, a tym bardziej na powstanie nowych nieruchomości. Pozwoleń wydano w listopadzie o 6,7% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W sumie było ich w 11 miesiącu 12,6 tysięcy. Zupełnie inny wydźwięk miałyby dane skumulowane od początku roku. Zgodnie z nimi organy administracyjne pozwoliły na budowę 168,8 tys. mieszkań, a więc o 4,8% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Zobacz także: Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów.
Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK