| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Bogata oferta mieszkaniowa na rynku

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów, którzy rozpoczynają kolejne budowy. Oferta mieszkaniowa obfituje także w kompaktowe mieszkania najbardziej pożądane przez nabywców.

Deweloperzy nie boją się kryzysu

Pozytywne dynamiki widoczne są także od miesięcy w obszarze liczby mieszkań, których budowa jest rozpoczynana. W listopadzie było ich o 12,6% więcej niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 11,4 tys. nowo rozpoczętych lokali. Ta liczba może wydawać się skromna, gdyby porównać ją do średniej z ostatnich 12 miesięcy, która wynosi 13,3 tys. sztuk. Nie można jednak ulegać temu złudzeniu, które jest pokłosiem sezonowości. Tak jak w czwartym kwartale do użytkowania oddawanych jest więcej mieszkań niż w innych okresach roku, tak też właśnie w ostatnim kwartale rozpoczyna się relatywnie niewiele budów.

Zobacz także: Warszawskie apartamenty na tle Europy

Niewielką dynamikę wzrostu liczby rozpoczynanych budów widać też na podstawie danych skumulowanych za okres od stycznia do listopada tego roku. Łącznie rozpoczęto w tym czasie budowę 153 tys. mieszkań, czyli 2% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W tej kategorii motorem napędowym także są deweloperzy. W ich przypadku względem 11 miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie aż 32,8%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 6,5 tys. nowych lokali. Sytuacja taka wpływa na zaostrzanie się konkurencji i prowadzi do obniżek cen nowych mieszkań. Potwierdza to także, że deweloperzy nie wierzą w najczarniejsze scenariusze kreślone dla rodzimego rynku nieruchomości.

Znowu mniej pozwoleń na budowę

Jedynie w obszarze liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, widoczne było niewielkie spowolnienie w listopadzie. Jest to miara o najbardziej prognostycznym charakterze spośród wszystkich poruszanych przez GUS w dzisiejszej publikacji. Wydane pozwolenia nie muszą bowiem przełożyć się na faktycznie rozpoczęte budowy, a tym bardziej na powstanie nowych nieruchomości. Pozwoleń wydano w listopadzie o 6,7% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W sumie było ich w 11 miesiącu 12,6 tysięcy. Zupełnie inny wydźwięk miałyby dane skumulowane od początku roku. Zgodnie z nimi organy administracyjne pozwoliły na budowę 168,8 tys. mieszkań, a więc o 4,8% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Zobacz także: Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów.
Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »