| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu nawet 2000 zł rocznie. Nowe budynki potrzebują mniej energii cieplnej niż te starsze, wybudowane przed 1986 r.

Dopłać, a na pewno zaoszczędzisz

Gdyby potencjalny nabywca stał przed wyborem nowego lokalu lub nieocieplonej „wielkiej płyty”, to pierwsze rozwiązanie może w skrajnym przypadku okazać się tańsze pomimo wyższej ceny zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Przyjmując bowiem górne widełki ceny ogrzewania budynku wzniesionego przed 1986 rokiem, można oszacować, że zakup nowego lokalu pozwoliłby zaoszczędzić około 1930 zł rocznie. Gdyby kwota ta, zamiast pokrywać rachunek za ogrzewanie, została rozłożona na dwanaście równych miesięcznych rat, pozwoliłaby w obecnych realiach rynkowych na obsługę kredytu na kwotę 27 tys. zł. Zgodnie z danymi o transakcjach, w których doradzał Home Broker w 2011 roku, jest to kwota wystarczająca, aby myśleć o zakupie własnego „M” na rynku pierwotnym, a nie w gronie mieszkań w bloku z „wielkiej płyty” w takich miastach jak Kraków, Warszawa czy Wrocław. Odmienna sytuacja miałaby miejsce w Trójmieście i w Poznaniu. W miastach tych cena transakcyjna pięćdziesięciometrowego mieszkania w nowym budownictwie przekraczała w 2011 roku koszt zakupu lokalu w „wielkiej płycie” odpowiednio o 34 i 44 tys. zł. Szacunki te zostały jednak przeprowadzone dla przypadków skrajnych, a oparte na obowiązujących obecnie przeciętnych cenach mieszkań, kosztach ogrzewania i oprocentowaniu kredytów, które to wartości w przyszłości będą się zmieniać. Każdy indywidualny przypadek należy więc rozważać odrębnie. W koszcie zakupu nie uwzględniono też kosztów transakcyjnych oraz kosztu wykończenia nowego lokalu i remontu mieszkania używanego.

Zobacz także: Na warszawskim rynku przeważają gotowe domy i segmenty

Zobacz także: Rynek nieruchomości a rynek kredytów

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Home Broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu nawet 2000 zł rocznie.
Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu nawet 2000 zł rocznie.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK