| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Mniejsze mieszkania od deweloperów

Mniejsze mieszkania od deweloperów

Z roku na rok deweloperzy oddają do użytku mniejsze mieszkania – przeciętny lokal w październiku miał nieco ponad 60 mkw.

Przeciętne nowe mieszkanie, oddawane do użytkowania przez dewelopera, miało w październiku 60,2 mkw. powierzchni – wynika z danych GUS. Niewiele wyższy wynik – na poziomie 60,3 – można było obserwować we wrześniu br. Oznacza to, że nowe lokale są teraz najmniejsze od października 2007 roku. Warto zauważyć, że we wrześniu zeszłego roku deweloperzy także oddali do użytkowania mieszkania o powierzchni nieznacznie przekraczającej 60 mkw. Kolejne miesiące przyniosły jednak wzrost średniej wielkości nowych lokali poprzez 65 mkw. w październiku i listopadzie do 70 metrów w ostatnim miesiącu 2012 roku.

Zobacz także: Więcej tanich mieszkań w Warszawie

Kompaktowe mieszkania w spółdzielni

Skromniejsze lokale budują tradycyjnie spółdzielnie. Fakt ten może częściowo wynikać z tego, że w przypadku obliczania średniej powierzchni mieszkania oddanego do użytkowania przez dewelopera brane są też pod uwagę luksusowe apartamenty. Spółdzielnie raczej nie budują tego typu nieruchomości . W październiku oddały one do użytkowania lokale o powierzchni 57,7 mkw. Dla porównania, w przypadku deweloperów było to 60,2 mkw. Bardziej widoczna jest różnica w metrażach na podstawie danych uśrednionych dla ostatnich 12 miesięcy. W tym okresie deweloperzy oddawali do użytkowania mieszkania o powierzchni 65,4 mkw. W przypadku spółdzielni było to 57,5 mkw.

W ostatnich 12 miesiącach najmniejsze lokale spółdzielnie oddawały do użytkowania w czerwcu (48,8 mkw.). Z drugiej strony cztery miesiące wcześniej było to 66,7 mkw. Fakt tak dużej zmienności wyników w przypadku spółdzielni można tłumaczyć niewielką skalą działalności tych podmiotów. Zgodnie z danymi GUS przez pierwsze 10 miesięcy br. deweloperzy oddali do użytkowania 37,3 tys. lokali, a spółdzielnie tylko 2,4 tys. mieszkań.

Jak deweloperzy zmieniają podaż?

Jeszcze ciekawsze wnioski przynosi analiza przeprowadzona na podstawie średnich kroczących dla okresów dwunastomiesięcznych. Z danych tych wynika, że deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze lokale. W 2008 roku kończyli oni budowy mieszkań o przeciętnej powierzchni zbliżonej do 68 mkw. Najświeższy odczyt pokazuje wartość na poziomie 65,6 mkw. Wcześniej, czyli od stycznia 2006 roku aż do końca 2008 roku widoczny był wzrost przeciętnej powierzchni budowanego lokalu, co było pokłosiem hossy na rynku. Przeciętna powierzchnia nowego lokalu wzrosła w tym okresie z 62,4 mkw. do blisko 68 mkw.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK