| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań. Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają mimo zapowiedzi nadchodzącego kryzysu.

W ostatnich 12 miesiącach oddano użytkowania łącznie 127,3 tys. jednostek mieszkalnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To o blisko 11,8 tys. (lub 8,5 proc.) mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Statystyki uległy jednak poprawie w ujęciu miesięcznym, gdzie zanotowano wzrost o 1,5 proc. To już trzeci wzrostowy miesiąc po dłuższej fali spadkowej, trwającej niemal nieprzerwanie od kwietnia 2010 roku (z małym wyjątkiem we wrześniu 2010, kiedy wystąpił symboliczny wzrost o 0,02 proc., który nie miał większego znaczenia).

Zobacz także: Spółka Kajima wykończy II etap osiedla Centauris

Wzrost liczby oddawanych mieszkań wystąpił przede wszystkim w segmencie Przeznaczone na sprzedaż – o 1900 sztuk, czyli 4,1 proc. Jest to w większości zasługą firm deweloperskich. W ostatnich 12 miesiącach w tym segmencie oddano 47,7 tys. lokali. Gruszek w popiele nie zasypiają też inwestorzy indywidualni, którzy mogą pochwalić się, co prawda znacznie skromniejszym, ale jednak wzrostem o blisko 240 (0,3 proc.) oddanych lokali, licząc miesiąc do miesiąca. Cały czas są oni głównym rozgrywającym i w ciągu 12 miesięcy oddali 71,3 tys. inwestycji stanowiących 56 proc. ich ogólnej liczby.

Firmy deweloperskie wciąż wydają się być nie specjalnie zrażone widmem nadciągającego kryzysu. Sugerują to dane o liczbie rozpoczętych przez nie inwestycji, która utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. W samym październiku w segmencie Przeznaczone na sprzedaż rozpoczęto budowę blisko 6,5 tys. lokali, dzięki czemu w skali 12 miesięcy było to ponad 62,6 tys., czyli o niemal 1,4 tys. (2,2 proc.) więcej niż miesiąc wcześniej.

Zobacz także: Polacy nadal mieszkają w złych warunkach

W sumie w ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto budowę 159,9 tys. lokali mieszkalnych, czyli o 1,3 tys. (0,8 proc.) więcej niż rok wcześniej. Z tego na inwestorów indywidualnych przypadło 89,4 tys. rozpoczętych inwestycji (wzrost o 1,6 proc.).

Deweloperzy wyróżniają się także pod względem otrzymywanych pozwoleń na budowę. Liczbę pozwoleń wydanych w ciągu 12 miesięcy Open Finance podliczył łącznie na 183,5 tys., zatem nieco mniej (0,2 proc.) niż przed miesiącem, ale wciąż o 5,6 proc. więcej niż przed rokiem. Aktywność firm deweloperskich jest na tym polu bardzo wysoka, co uwidacznia przeszło 25-procentowy wzrost liczby pozwoleń na budowę uzyskanych w tej grupie w okresie ostatniego roku (do poziomu 80,3 tys., oglądanego ostatnio w połowie 2009 roku). We wszystkich pozostałych segmentach rynku odnotowano spadek liczby wydawanych pozwoleń. W ujęciu ilościowym największy spadek wystąpił w segmencie Indywidualne (ponad 4,5 tys.), z kolei procentowo w segmencie Pozostałe (spadek o 37,7 proc.).

Zważywszy na liczbę inwestycji rozpoczynanych (zwłaszcza przez deweloperów) w pierwszej połowie ubiegłego roku, obserwowany wzrost liczby oddawanych lokali mieszkalnych jest jak najbardziej naturalny, a wręcz oczekiwany, o czym Open Finance wielokrotnie pisał w swoich wcześniejszych komentarzach. Nie zmienia to faktu, że cały rok 2011 prawdopodobnie będzie pod tym względem jednym ze słabszych, a liczba lokali oddanych do użytkowania może zawrzeć się w przedziale 130–135 tys. Nie powinno to jednak w żaden sposób martwić potencjalnych nabywców mieszkań, bo pomimo tej wyraźnej zapaści, w sprzedaży oferowanych jest – wg REAS – rekordowo wysoka, sięgająca ok. 48 tys. liczba lokali, z czego niecałe 30 proc. stanowią mieszkania gotowe. Jest więc z czego wybierać, a i pozycja przetargowa strony popytowej jest znacznie mocniejsza.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań. Fot. Fotolia
Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań. Fot. Fotolia

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »