| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Polacy nadal mieszkają w złych warunkach

Polacy nadal mieszkają w złych warunkach

Polacy nadal mieszkają w złych warunkach. Mimo że w Polsce coraz częściej buduje się nowoczesne apartamenty, duża część Polaków mieszka w lokalach o bardzo złym stanie technicznym.

Jak podaje najnowsze opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego „Gospodarka mieszkaniowa w 2010 r.” na koniec ubiegłego roku więcej niż jedno na dziesięć mieszkań w naszym kraju nie posiadało ustępu lub łazienki.

Zobacz także: Spadły ceny nowych i używanych mieszkań

Według Eurostatu Polska znajduje się powyżej unijnej średniej dla całej grupy 27 krajów wspólnoty w statystykach dotyczących m.in. wanny, kabiny prysznicowej czy toalety. Wynika to z faktu, że w naszym kraju, podobnie jak w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej, bardzo powoli następuje renowacja nieruchomości mieszkalnych, które pochodzą z poprzednich epok. Należy podkreślić, że zaniedbane budynki znajdują się nie tylko w mniejszych miejscowościach. Również w głównych miastach Polski jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, czy Gdańsk można spotkać lokale mieszkalne położone zazwyczaj w niszczejących kamienicach. Ich standard odpowiada warunkom mieszkaniowym z początków ubiegłego wieku. Często stan techniczny takich obiektów sugerowałby, że nie nadają się one już do zamieszkania, a rozkład lokali oraz ich funkcjonalność nie pozwalają na skuteczne zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej. Przykładem mogą być tutaj nadal spotykane budynki z jedną toaletą i jedną łazienką na piętrze przypadającą na kilka mieszkań. Niestety w takich wypadkach niejednokrotnie właściciele nie posiadają środków wystarczających na renowację tego rodzaju obiektów.

Z drugiej strony ludzi mieszkających w takich budynkach często nie stać na opłatę wyższych czynszów, aby pokryć koszty przekształcenia ich do stanu zapewniającego godziwe użytkowanie. Ponadto warunkiem przeprowadzenia generalnego remontu w takich budynkach jest nieraz spełnienie wymogów konserwatora zabytków, które mogą znacznie podnieść koszta renowacji, skutecznie ją uniemożliwiając.

Zobacz także: Wtórny rynek nieruchomości we Wrocławiu

Zgodnie z przedstawionym zestawieniem standard polskich mieszkań ulega stopniowej poprawie, jednak tempo tego procesu pozostawia wiele do życzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polacy nadal mieszkają w złych warunkach. Fot. Fotolia
Polacy nadal mieszkają w złych warunkach. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »