| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rosną koszty utrzymania mieszkań

Rosną koszty utrzymania mieszkań

Rosną koszty utrzymania mieszkań. Utrzymanie lokalu należącego do czteroosobowej rodziny to obecnie wydatek ok. 850 zł miesięcznie. Rosnące koszty wynikają m.in. z drożejącej energii.

W październiku ceny związane z utrzymaniem mieszkania, czyli koszty zakupu przez gospodarstwa domowe energii, wody oraz płatności czynszów, były o 6,7% wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu tych cen było takie samo jak we wrześniu i jednocześnie największe od września 2009 roku, gdy wyniosło 7,6%. W stosunku do poprzedniego miesiąca koszty związane z utrzymaniem mieszkania podniosły się o 0,6% wobec wzrostu o 0,4% we wrześniu.

Ceny związane tylko z zakupem energii rosły w nieco wolniejszym tempie niż przed miesiącem – podniosły się o 7,7% rok do roku wobec 7,9% we wrześniu. Tak czy inaczej jest to jednak tempo znacznie przewyższające poziom inflacji. Drożejąca energia (elektryczna, cieplna, gaz, opał) to główna przyczyna wzrostu kosztów utrzymania mieszkania. Druga składowa kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania, opłaty na rzecz właścicieli czyli po prostu czynsze, nie rośnie już w takim tempie. Szczegółowe dane GUS poznamy dopiero pod koniec miesiąca, ale we wrześniu był to wzrost o 2,9% rok do roku.

Zobacz także: Osiedle Magenta w Rembertowie

Także koszty związane z wyposażeniem mieszkania rosną wolniej niż inflacja. Ceny związane z zakupem mebli, sprzętu gospodarstwa domowego i środków czystości podniosły się w październiku o 2,7% rok do roku.

Koszty utrzymania mieszkań rosną w tempie szybszym od średniej z ostatnich 10 lat, która wynosi 5,3%, i znacznie szybciej niż przeciętne ceny konsumpcyjne (średnia z ostatnich 10 lat wynosi 2,7%).

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rosną koszty utrzymania mieszkań. Fot. Fotolia
Rosną koszty utrzymania mieszkań. Fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »