| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ile kosztuje ogrzanie dwupokojowego mieszkania?

Ile kosztuje ogrzanie dwupokojowego mieszkania?

Ogrzanie dwupokojowego mieszkania kosztuje rocznie ponad 2,6 tys. zł. Zdecydowanie droższe w ogrzewaniu są stare mieszkania. Oszczędności na pewno przyniesie termomodernizacja.

Kluczem do obniżenia rachunków jest termomodernizacja budynków, co jest powszechnie obserwowanym zabiegiem w skali kraju. Na przykład koszt ogrzania mieszkań w betonowym punktowcu może być obniżony nawet o połowę, gdy zostanie on poddany gruntownej termomodernizacji. Inwestycja taka wymaga ocieplenia ścian warstwą minimum 12 cm styropianu, wymiany okien oraz ocieplenia dachu. Warto więc pamiętać, że jednostka powierzchni dobrze ocieplonego budynku z wielkiej płyty może pochłaniać podobną ilość ciepła jak w przypadku nowoczesnego bloku. Przy wyborze mieszkania warto więc zwrócić uwagę na to, czy dana spółdzielnia lub wspólnota zwraca uwagę na kwestię efektywności energetycznej, poddając swoje zasoby modernizacji.

Zobacz także: Utrzymanie przeciętnej czteroosobowej rodziny kosztuje miesięcznie ok. 2300 zł

Najcieplej na zachodzie

Na wysokość rachunków za prąd wpływa także lokalizacja. Koszty ogrzewania są bowiem tym mniejsze, im wyższa średnia temperatura panuje na zewnątrz. Zgodnie z danymi wykorzystywanymi przy wydawaniu certyfikatów energetycznych, Polska została podzielona na pięć stref klimatycznych, gdzie ilość ciepła (a więc i koszty) potrzebnego do ogrzewania jest różna. W Warszawie, czyli w strefie III, koszty ogrzewania są znacznie niższe niż w północno-wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Odrobinę lepiej jest  nad morzem, które łagodzi klimat i zimą podnosi średnią temperaturę. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy zachodniej części kraju, gdzie średnioroczna temperatura jest najwyższa. Najgorzej mają oczywiście mieszkańcy gór i polskiego bieguna zimna – Suwalszczyzny, gdzie średnia temperatura jest o ponad 2 stopnie niższa niż w centralnej części kraju.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ogrzanie dwupokojowego mieszkania kosztuje rocznie ponad 2,6 tys. zł. Fot. Purmo
Ogrzanie dwupokojowego mieszkania kosztuje rocznie ponad 2,6 tys. zł. Fot. Purmo

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK