| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Dwupokojowe mieszkanie w centrum

Dwupokojowe mieszkanie w centrum

Dwupokojowe mieszkanie w centrum to najbardziej pożądany lokal dla nabywców nieruchomości. Ponad 50% kupionych w tym roku lokali to tańsze, dwupokojowe mieszkania położone w centrum.

Liczy się dobra lokalizacja

W poszczególnych miastach zmiany przeciętnej wartości transakcji nie podlegają identycznym trendom. Wzrost można zaobserwować w Krakowie, Lublinie i Wrocławiu. Odmienne odczyty miały miejsce w Łodzi, Poznaniu, Trójmieście i Warszawie. Nie ma także zgodności w kwestii zmiany wielkości nieruchomości. Odmienna sytuacja ma miejsce w koszcie użytkowania i odległości od centrum. Ten pierwszy wzrósł we wszystkich badanych miastach – przeciętnie o blisko 20 złotych, co jest pochodną wzrostu kosztu utrzymania nieruchomości (zgodnie z danymi GUS we wrześniu był on o 5,5% wyższy niż w grudniu zeszłego roku). Najmniejszy wzrost zanotowano w Lublinie. W 2010 roku nabywców znajdowały mieszkania o koszcie utrzymania na poziomie 315 zł miesięcznie. Obecnie jest to 321 zł miesięcznie. Odmienna sytuacja miała miejsce w Poznaniu. Mieszkania, które w bieżącym roku zmieniły właściciela, wymagały opłacania czynszu na poziomie 380 zł miesięcznie. W 2010 roku było to 330 zł miesięcznie. Powodów tej sytuacji może być wiele. Wyższy koszt utrzymania w Poznaniu może być pochodną niewielkiego wzrostu średniej powierzchni sprzedawanej nieruchomości. Podobny wpływ może mieć fakt, że w 2011 roku nabywców znajdowały lokale położone bliżej centrum, a więc takie, w przypadku których trzeba się liczyć z wyższymi opłatami za użytkowanie wieczyste lub dzierżawę gruntu (co wliczane jest w koszty utrzymania).

Zobacz także: Osiedle RED Park w Poznaniu

Ponadto w 2011 roku nabywców znajdowały mieszkania oddalone od centrów miast średnio o 2,7 km. Rok wcześniej było to 3,8 km. Podobny trend do nabywania mieszkań bliżej śródmieść jest widoczny także w innych badanych lokalizacjach. Lokale sprzedane w tym roku były oddalone od centrów miast o 2,5 km. Dla porównania rok temu było to 3,1 km.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dwupokojowe mieszkanie w centrum to najbardziej pożądany lokal dla nabywców nieruchomości.
Dwupokojowe mieszkanie w centrum to najbardziej pożądany lokal dla nabywców nieruchomości.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK