| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Dwupokojowe mieszkanie w centrum

Dwupokojowe mieszkanie w centrum

Dwupokojowe mieszkanie w centrum to najbardziej pożądany lokal dla nabywców nieruchomości. Ponad 50% kupionych w tym roku lokali to tańsze, dwupokojowe mieszkania położone w centrum.

Liczy się dobra lokalizacja

W poszczególnych miastach zmiany przeciętnej wartości transakcji nie podlegają identycznym trendom. Wzrost można zaobserwować w Krakowie, Lublinie i Wrocławiu. Odmienne odczyty miały miejsce w Łodzi, Poznaniu, Trójmieście i Warszawie. Nie ma także zgodności w kwestii zmiany wielkości nieruchomości. Odmienna sytuacja ma miejsce w koszcie użytkowania i odległości od centrum. Ten pierwszy wzrósł we wszystkich badanych miastach – przeciętnie o blisko 20 złotych, co jest pochodną wzrostu kosztu utrzymania nieruchomości (zgodnie z danymi GUS we wrześniu był on o 5,5% wyższy niż w grudniu zeszłego roku). Najmniejszy wzrost zanotowano w Lublinie. W 2010 roku nabywców znajdowały mieszkania o koszcie utrzymania na poziomie 315 zł miesięcznie. Obecnie jest to 321 zł miesięcznie. Odmienna sytuacja miała miejsce w Poznaniu. Mieszkania, które w bieżącym roku zmieniły właściciela, wymagały opłacania czynszu na poziomie 380 zł miesięcznie. W 2010 roku było to 330 zł miesięcznie. Powodów tej sytuacji może być wiele. Wyższy koszt utrzymania w Poznaniu może być pochodną niewielkiego wzrostu średniej powierzchni sprzedawanej nieruchomości. Podobny wpływ może mieć fakt, że w 2011 roku nabywców znajdowały lokale położone bliżej centrum, a więc takie, w przypadku których trzeba się liczyć z wyższymi opłatami za użytkowanie wieczyste lub dzierżawę gruntu (co wliczane jest w koszty utrzymania).

Zobacz także: Osiedle RED Park w Poznaniu

Ponadto w 2011 roku nabywców znajdowały mieszkania oddalone od centrów miast średnio o 2,7 km. Rok wcześniej było to 3,8 km. Podobny trend do nabywania mieszkań bliżej śródmieść jest widoczny także w innych badanych lokalizacjach. Lokale sprzedane w tym roku były oddalone od centrów miast o 2,5 km. Dla porównania rok temu było to 3,1 km.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dwupokojowe mieszkanie w centrum to najbardziej pożądany lokal dla nabywców nieruchomości.
Dwupokojowe mieszkanie w centrum to najbardziej pożądany lokal dla nabywców nieruchomości.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK