| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Na rynku mieszkaniowym panuje pesymizm

Na rynku mieszkaniowym panuje pesymizm

Na rynku mieszkaniowym panuje pesymizm – taki wniosek wynika z raportu przygotowanego przez Home Broker. Doradcy prognozują również trzyprocentowy spadek cen mieszkań.

Home Broker cyklicznie pyta swoich doradców, o ile mogą zmienić się ceny mieszkań w najbliższych 12 miesiącach. W październiku ich przewidywania dotyczące spadków ustanowiły kolejny rekord. Wyniki badań są publikowane od początku 2010 roku.

Zobacz także: Osiedle Polnych Maków: GALERIA

Zgodnie z przewidywaniami, ceny mieszkań w największych miastach będą za rok o 3% niższe niż obecnie. Jest to przeciętna nominalna zmiana cen, uśredniona dla miast, typów budownictwa i jego wieku oraz wielkości mieszkań i ich standardu. W efekcie prognoza doradców Home Broker jest ogólnym barometrem przyszłej sytuacji rynkowej. Kupione dziś mieszkanie może w perspektywie roku zarówno znacznie stanieć, gdy będzie to duży lokal nieatrakcyjnie zlokalizowany, lub zdrożeć  w przypadku najbardziej pożądanych mieszkań dwupokojowych w lokalizacjach, które w oczach klientów zyskują na atrakcyjności.

Kontynuacja obecnej sytuacji

Doradcy Home Broker przewidują, że najbliższe 12 miesięcy przysienie kontynuację obecnej sytuacji rynkowej. Ceny mieszkań w 16 największych miastach obniżyły się w ostatnim roku o niewiele ponad 3% – wynika z wrześniowego odczytu wskaźnika cen transakcyjnych, liczonego na podstawie danych Home Broker i Open Finance.

Ceny spadną?

Październik przyniósł spadek optymizmu, co udaremniło ich kosmetyczną wrześniową poprawę. Po raz kolejny więc okresowe polepszenie nastrojów nie zostało potwierdzone w kolejnym odczycie wskaźnika. Spośród doradców, którzy wzięli udział w badaniu, 78% to pesymiści, czyli osoby które opowiedziały się za spadkiem cen mieszkań. Ich odsetek zwiększył się w stosunku do września, gdy wyniósł 72%. Tym samym stopniało grono optymistów, których w tym miesiącu jest 22%.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK