| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Deweloperzy rozpoczynają nowe projekty mieszkaniowe i konkurują między sobą o nowych nabywców nieruchomości.

Polepszenie aktywności w obszarze liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz stabilizacja w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – takie wnioski płyną z analizy wyników budownictwa mieszkaniowego, opublikowanych dziś przez GUS za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem. O 6,8% wzrosła liczba wydanych pozwoleń. Rozpoczęto zaledwie o 0,5% więcej budów. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania była natomiast niższa o 10,6%.

Zobacz także: Zakup mieszkania przez Internet

Optymizmem mogą napawać wyniki budownictwa mieszkaniowego rozważane w znacznie krótszym terminie, a więc jedynie za wrzesień. Odnosząc dane za dziewiąty miesiąc bieżącego roku do analogicznego okresu przed rokiem, poprawa widoczna jest we wszystkich obszarach. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 25,1% . Wydanych zostało także o 12,5% więcej pozwoleń na budowę oraz o 1,8% więcej mieszkań oddawano do użytkowania. Wyniki budownictwa mieszkaniowego są ponadto znacznie lepsze niż w sierpniu.

Więcej budów

Progres jest szczególnie widoczny w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Podczas gdy lipcowe i sierpniowe dane nie napawały optymizmem, to już wrześniowy wynik jest niespodziewanie dobry. W dziewiątym miesiącu rozpoczęto budowę aż o 25,1% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 18,9 tys. nowo rozpoczętych lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach średnio było to 12,9 tys. sztuk. Dane za pierwsze trzy kwartały roku nie charakteryzują się aż tak dużą dynamiką i raczej sugerują stabilizację. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto przez 9 miesięcy 2011 roku, jest zaledwie o 0,5% wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Fot. Fotolia
Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK