| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Deweloperzy rozpoczynają nowe projekty mieszkaniowe i konkurują między sobą o nowych nabywców nieruchomości.

Duży wzrost charakteryzuje natomiast wrześniowe wyniki działalności deweloperów. W ich przypadku względem dziewiątego miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie 31,4%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 7,8 tys. nowych lokali. Sytuacja taka może sprzyjać dalszym obniżkom cen ofertowych nowych mieszkań, które w perspektywie ostatniego roku spadły o około 900 zł za mkw. w Warszawie, a w takich miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław przecena wyniosła od 300 do 500 zł za metr. W perspektywie dziewięciomiesięcznej trzeba jednak zauważyć, że aktywność deweloperów utrzymuje się na zbliżonym poziomie jak obserwowana w 2010 roku.

Niewykorzystane pozwolenia na budowę

We wrześniu wzrosła też liczba wydanych pozwoleń na budowę. Była ona o 12,5% wyższa niż rok wcześniej. W tym kontekście także wyróżniają się wyniki działania deweloperów. Wzrost w tym segmencie rynku sięgnął aż 34,4%. W sumie wydane zostały pozwolenia na 19,4 tys. lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach było to średnio 15,2 tys. lokali.

Zobacz także: Czteropokojowe mieszkanie w Warszawie

Obraz rynku, oczyszczony z wpływu czynników sezonowych, daje natomiast analiza skumulowanych danych o liczbie wydanych pozwoleń w okresie trzech pierwszych kwartałów tego i zeszłego roku. W takiej perspektywie wzrost na całym rynku sięgnął 6,8%. W przypadku deweloperów wynik ten jest przeszło trzykrotnie wyższy i wynosi 23%. Pomimo obserwowanego spadku poziomu sprzedaży, na rynku pierwotnym nie maleją nakłady deweloperów na przygotowanie nowych projektów. Na koniec warto zauważyć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nadwyżka liczby wydanych pozwoleń nad liczbą rozpoczynanych budów sięgnęła aż 25,3 tys. sztuk. Dane te pokazują jak duży jest potencjał do szybkiego wzrostu liczby budowanych mieszkań, gdy tylko wymagać będzie tego popyt.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Fot. Fotolia
Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »