| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ile kosztuje utrzymanie domu?

Ile kosztuje utrzymanie domu?

Ile kosztuje utrzymanie domu? Czteroosobowa rodzina musi się liczyć z comiesięcznym wydatkiem ok. 844 zł. Koszty utrzymania domu stale rosną, mimo że inflacja spadła poniżej 4%.

We wrześniu ceny związane z utrzymaniem mieszkania, czyli koszty zakupu przez gospodarstwa domowe energii, wody oraz płatności czynszów, były o 6,7% wyższe niż przed rokiem. Można szacować, że gospodarstwo domowe złożone z czterech osób wydaje dziś na utrzymanie mieszkania ok. 50 zł więcej niż przed rokiem. Wyższe opłaty to przede wszystkim skutek drożejącej energii, za którą według danych GUS gospodarstwa domowe płaciły w sierpniu aż o 7,9% więcej niż przed rokiem.

Zobacz także: Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami

Koszty utrzymania mieszkań rosną w tempie szybszym od średniej z ostatnich 10 lat, która wynosi 5,4% i znacznie szybciej niż przeciętne ceny konsumpcyjne (średnia z ostatnich 10 lat wynosi 2,6%). Znacznie lepiej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o dynamikę cen związanych z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Tu ceny podniosły się we wrześniu o 2,6% w skali roku. Na tę pozycję składają się m.in. ceny sprzętu AGD, mebli czy środków czystości.

Szczyt tempa wzrostu cen zakupu energii, wody czy płaconych czynszów przypada na przełom 2008 i 2009 roku. W styczniu 2009 r. wzrost wyniósł aż 11,4% rok do roku. Było to spowodowane gwałtowną podwyżką cen energii.

W 2009 roku wzrost kosztów związanych z użytkowaniem mieszkań wyraźnie zwolnił i w pierwszym kwartale 2010 roku spadł w okolice 3,5%. Od tamtego czasu wskaźnik systematycznie rośnie.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszty utrzymania domu stale rosną, mimo że inflacja spadła poniżej 4%. Fot. OknoPlus
Koszty utrzymania domu stale rosną, mimo że inflacja spadła poniżej 4%. Fot. OknoPlus

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »