| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > „Rodzina na Swoim”: gdzie znajdziemy mieszkania z dopłatami?

„Rodzina na Swoim”: gdzie znajdziemy mieszkania z dopłatami?

Mieszkania z dopłatami w ramach „Rodziny na Swoim” można znaleźć m.in. w Gdańsku, Warszawie i Katowicach. W Krakowie i Poznaniu nowe limity „Rodziny na Swoim” ograniczyły dostęp do mieszkań z dopłatami do minimum.

„Rodzina na Swoim” w Gdańsku

Open Finance wraz z firmą redNet Consulting sprawdził, jakie szanse ma obecnie klient, żeby znaleźć mieszkanie odpowiadające wymaganiom cenowym programu :Rodzina na Swoim:. Wśród siedmiu największych aglomeracji zupełnie nieźle przedstawia się sytuacja w Gdańsku. Tam ponad jedna trzecia mieszkań, o powierzchni do 50 mkw., oferowanych przez deweloperów, ma ceny niższe lub równe limitowi wynoszącemu 4877,5 zł za mkw. I takie lokale też najlepiej sprzedają się w Gdańsku. Jak wynika z danych redNet Consulting, ponad połowa mieszkań, które klienci kupili w III kwartale, miała właśnie do 50 mkw. powierzchni i cenę za metr nieprzekraczającą 4877 zł.

W Warszawie nawet po drastycznej obniżce limitu ceny mkw. akceptowanego przez program RnS, nadal klasyfikuje się do niego niemal jedna czwarta lokali o powierzchni do 50 mkw. Według analiz redNet Consulting, nie najgorzej jest także w Katowicach. Tam ponad jedna piąta mieszkań wystawianych przez deweloperów ma ceny nieprzekraczające limitu stosowanego dla kredytów z dopłatami do odsetek, czyli 4112 zł za mkw. Z pozostałych aglomeracji pewne szanse na znalezienie odpowiedniego nowego mieszkania mają jeszcze łodzianie, gdzie takich lokali jest niecałe 13 proc. Ale w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu praktycznie nie da się kupić nowego mieszkania nadającego się do sfinansowania kredytem z dopłatami do odsetek.

Zobacz także: Ile Polacy wydają na utrzymanie mieszkania?

Program, który przed zmianą był postrzegany jako rozwiązanie nazbyt hojnie współfinansujące odsetki kredytów, nierzadko zaciąganych na zakup apartamentów, a nie skromnego pierwszego mieszkania, po modyfikacji znów pokazuje słabe strony. Części miast i województw daje możliwość korzystania z kredytów z dopłatami przy zakupie nieruchomości, podczas gdy inne regiony takiej możliwości całkowicie pozbawia.

Kto może skorzystać z „Rodziny na Swoim”?

Kredyt z dopłatami do odsetek może dostać osoba samotnie wychowująca dziecko, małżeństwo lub rodzina z dziećmi, a od 31 sierpnia także singiel. Osoby samotne otrzymają go tylko pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie były właścicielami nieruchomości. Dla pozostałych znaczenie ma stan obecny – czy właśnie w chwili aplikowania nie są posiadaczami nieruchomości.

Singiel kredytem z dopłatami może sfinansować mieszkanie o maksymalnej  powierzchni  50 mkw. Ale dopłaty będzie miał liczone tylko do części  kredytu finansującego 30 mkw. Osoby  samotnie wychowujące dzieci i małżeństwa mogą kupować mieszkania do 75 mkw. z dofinansowaniem na 50 mkw. lub kupować i budować domy o powierzchni do 140 mkw. z czego kredyt z dopłatami obejmie 70 mkw.

Starający się o kredyt z dopłatami nie mogą mieć w poprzednim roku kalendarzowym ukończonych 35 lat lub więcej. Limit wieku w przypadku małżeństw dotyczy obojga, jeśli więc jeden z małżonków nie skończył 35 lat, uzyskanie kredytu jest nadal możliwe.

Dopłaty do kredytów trwają przez 8 lat i obejmują połowę odsetek kredytu. Nie chodzi jednak o dowolne stawki oprocentowania kredytu lecz konkretne odsetki. Bank Gospodarstwa Krajowego aktualizuje je co kwartał. Od października stopa referencyjna, dla której wyliczana jest połowa odsetek, wynosi 6,72 proc. Dla porównania w poprzednim kwartale było to 6,43 proc.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autorzy:

redNet Consulting

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mieszkania z dopłatami w ramach „Rodziny na Swoim” można znaleźć m.in. w Gdańsku, Warszawie i Katowicach. Fot. Fotolia
Mieszkania z dopłatami w ramach „Rodziny na Swoim” można znaleźć m.in. w Gdańsku, Warszawie i Katowicach. Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK