| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Co z nowymi limitami „Rodziny na Swoim”?

Co z nowymi limitami „Rodziny na Swoim”?

Co z nowymi limitami „Rodziny na Swoim”? Czy po kolejnych obniżkach można znaleźć mieszkania, które kwalifikują się do dopłat? Gdzie „Rodzina na Swoim” z nowymi limitami jest korzystniejsza dla kupujących mieszkania?

– Nawet po nowelizacji programu „Rodzina na Swoim” na wszystkie mieszkania, które spełniały warunek metrażu (do 75 mkw.), które mamy jeszcze w sprzedaży na oddanym już do użytkowania Osiedlu Lazurowa w Bemowie, można było otrzymać dopłaty (cena katalogowa od 5 800 zł/mkw.). Po październikowej obniżce tylko co piąte mieszkanie kwalifikuje się do zaciągnięcia kredytu z dopłatą – twierdzi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.    

Trudna sytuacja w Warszawie i okolicach

Na warszawskim rynku wtórnym limit zmniejszył się jeszcze bardziej, z 5609 zł/mkw. do 5148 zł za 1 mkw. Taki poziom stawek na lokale z drugiej ręki wyłącza praktycznie stołeczny rynek używanych mieszkań z programu. W Warszawie można w prawdzie znaleźć takie lokum, ale jest ich tak mało, a ich lokalizacja i standard pozostawia tak wiele do życzenia, że stanowią zaledwie margines na rynku. W ten sposób otrzymanie dopłat na mieszkanie kupowane na rynku wtórnym w Warszawie jest dziś raczej nieosiągalne.

Podobnie sytuacja wygląda w gminach podwarszawskich. Limity dla województwa mazowieckiego, wyłączając stolicę, spadły do poziomu 3636 zł za 1 mkw. dla rynku pierwotnego i 2908 zł za 1 mkw. dla mieszkań używanych. Tym samym, znalezienie mieszkania, które kwalifikowałoby się do dopłat, jest na tym obszarze nie lada wyczynem.    

Zobacz także: Co dalej z rynkiem nieruchomości?

Co z innymi miastami?

W niektórych miastach dla odmiany poszukujący mieszkań, na które można uzyskać dopłatę, znaleźli się w październiku w lepszej sytuacji. Wzrost limitów cen w Bydgoszczy i Toruniu spowodował, że na rynku pierwotnym do dofinansowania kwalifikują się prawie wszystkie mieszkania o powierzchni do 75 mkw. W przypadku mieszkań używanych do dopłat kwalifikuje się co drugi lokal, obliczają eksperci Home Broker.

Największy wzrost limitu cen jest udziałem Lublina. Mimo to dostępność mieszkań,  jakie można kupić z dofinansowaniem, niewiele się tam zmieniła, bo stawki w tym mieście są znacznie wyższe.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowe limity "Rodziny na Swoim" ograniczyły liczbę mieszkań kwalifikujących się do dopłat. Fot. Fotolia
Nowe limity "Rodziny na Swoim" ograniczyły liczbę mieszkań kwalifikujących się do dopłat. Fot. Fotolia

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »