| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Czy rok 2012 przyniesie zmiany w budownictwie energetycznym?

Czy rok 2012 przyniesie zmiany w budownictwie energetycznym?

Czy rok 2012 przyniesie zmiany w budownictwie energetycznym? Specjaliści liczą, że w zbliżającym się roku 2012 regulacje krajowe dotyczące wymogów w budownictwie energooszczędnym, zgodnie z dyrektywą 2010/31/UE, zostaną dostosowane do rynku budowlanego w Polsce.

– Pierwszy obiekt w Polsce wykorzystujący technologie do pozyskiwania energii naturalnej – ogniwa fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe i gruntowy wymiennik ciepła, zbudowaliśmy w 2006 roku w Zdzieszowicach. – mówi Paweł Mroczek z firmy Tesco. – Od tamtej pory zbudowaliśmy jeszcze 5 podobnych sklepów. Nie korzystamy z dofinansowań, ponieważ ubieganie się o nie znacząco wydłuża czas realizacji inwestycji; wymaga zgromadzenia ok. 350 dokumentów. Jako inwestor prywatny musimy mieć całkowitą kontrolę nad projektem, a staranie się o jakiekolwiek dotacje wprowadza element ryzyka – opóźnienia, ograniczenia elastyczności w zakresie zmian czy rezygnacji z danego podwykonawcy.

Technologie stosowane w budynkach energooszczędnych Tesco pozwalają zaoszczędzić do 20% energii elektrycznej i ponad 40% gazu w skali roku, co przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 40 ton rocznie. Firma Tesco zbudowała w Polsce 6 sklepów wykorzystujących energię naturalną: w Zdzieszowicach, Garwolinie, Lubartowie, Nowym Mieście Lubawskim, Grudziądzu i Biskupcu. Tesco poszerza inwestycje w energooszczędne rozwiązania, implementując w swoich obiektach nowe technologie, takie jak LED czy chłodnictwo oparte na w pełni ekologicznym czynniku (CO2). W roku 2012 w Górze Kalwarii Tesco otworzy sklep wyposażony w rozwiązania gwarantujące ograniczenie zużycia energii o ponad 60% względem standardowych realizacji. 

Zobacz także: Jak deweloperzy planują inwestycje mieszkaniowe?

– Wciąż brakuje przepisów wykonawczych, które zachęciłyby większą grupę inwestorów do realizacji projektów nastawionych na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych – podsumowuje Wojciech Wachacki. – Obowiązujące przepisy, jak np. regulacje ustawy Prawo energetyczne, nie stanowią wystarczającego wsparcia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Należy oczekiwać, że stan ten zmieni się w pierwszej połowie 2012 roku, ponieważ do 9 lipca 2012 r. państwa członkowskie UE mają dostosować krajowe regulacje dotyczące charakterystyki energetycznej budynków do wymogów dyrektywy 2010/31/UE, której głównym celem jest obniżenie o 20 procent zużycia energii w sektorze budowlanym w Unii Europejskiej.

Źródło: materiały prasowe

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w budownictwie energetycznym to wymogi dyrektywy 2010/31/UE.
Zmiany w budownictwie energetycznym to wymogi dyrektywy 2010/31/UE.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK