| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Co dalej z rynkiem nieruchomości?

Co dalej z rynkiem nieruchomości?

Co dalej z rynkiem nieruchomości? Jakie zmiany wprowadzi ustawa deweloperska? Czy mieszkania będą tańsze?

Ustawa deweloperska

Z kolei inwestorzy alarmują, że ustawa deweloperska, która ma zostać wprowadzona, podniesie ceny mieszkań. Nowe zasady, narzucające na deweloperów obowiązek zakładania funduszy powierniczych lub uzyskiwania gwarancji bankowych, zwiększą koszt budowy i mogą spowodować wzrost stawek za metr kwadratowy o 2–4 proc., szacują przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Deweloperzy są podobnego zdania.

– Kiedy projekt ustawy o ochronie klientów firm deweloperskich wejdzie w życie, mieszkania najprawdopodobniej zdrożeją. Tego rodzaju zabezpieczenie nie tylko wygeneruje dodatkowe koszty inwestycji, ale wyeliminuje z rynku firmy, których nie będzie stać na dodatkowe zabezpieczenia – twierdzi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development. – Poza tym utrzymanie korzystnych form płatności, jakie oferujemy dziś naszym klientom kupującym mieszkania na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach (system 10/90), czy na osiedlu Red Park w poznańskim Dębcu (system 15/85) także nie będzie już możliwe – dodaje.

Nowa ustawa wprowadza bowiem obowiązkowe środki ochrony wpłat dokonywanych przez klientów firm deweloperskich w bankach. Przepisy, które mają zostać wprowadzone, narzucają konieczność zakładania mieszkaniowych rachunków powierniczych lub uzyskania gwarancji bankowych. Trudno dziś określić, jakie wygeneruje to koszty, bo banki nie mają jeszcze takich produktów dla deweloperów.

Zobacz także: Stołeczne inwestycje w ramach „Rodziny na Swoim”

Wzrosną koszty inwestycji

Sytuacja, kiedy 100 proc. środków powierzonych deweloperom będzie pozostawało w dyspozycji banku, wymusi na inwestorach konieczność finansowania budowy kredytem. Koszty inwestycji mogą wzrosnąć wtedy o 1–3 proc., oceniają analitycy Reas. To jednak mniejszy koszt niż koszt gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych, które mogą podnieść koszty inwestycji o ponad 10 proc.

Ustawa określa również wyraźne zasady i tryb zawierania umów deweloperskich. Umowa będzie musiała zostać zawarta w formie aktu notarialnego i będzie stanowić podstawę wpisu do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Wynagrodzenie notariusza za wszystkie czynności wykonywane w związku z zawieraniem umowy będą obciążać dewelopera i nabywcę w równych częściach.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek nieruchomości zmieni się m.in. pod wpływem ustawy deweloperskiej. Fot. Fotolia
Rynek nieruchomości zmieni się m.in. pod wpływem ustawy deweloperskiej. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK