| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ile kosztuje dom pod miastem?

Ile kosztuje dom pod miastem?

Dom pod miastem to wysoki koszt ze względu na drogie działki budowlane. Gdzie wybudowanie domu jest najtańsze? Ile kosztuje taka inwestycja budowlana?

Najdroższe domy pod Poznaniem

W pozostałych miastach zakup dużego mieszkania to mniejszy wydatek niż inwestycja w dom. Z analizy wynika, że największa różnica między kosztem budowy domu a kupnem mieszkania utrzymuje się w Poznaniu. Biorąc pod uwagę wartość trzypokojowego mieszkania i budowę ok. 150-metrowego domu, dysproporcja w cenie wynosi 140 tys. złotych. Omawiane mieszkanie w stolicy Wielkopolski kosztowałoby ok. 400 tys. zł., a dom w powiecie poznańskim 540 tys. zł.

W Gdańsku takie samo mieszkanie jak w Poznaniu będzie droższe o 19 tys. zł, a we Wrocławiu o 55 tys. zł, ale w tych miastach działki są tańsze niż poznańskie. Mieszkańcy Dolnego Śląska za 455 tys. zł mogą postawić tanio dom w powiecie średzkim, a za 486 tys. zł w powiecie trzebnickim. 

Z analizy wynika, że właściciel trzypokojowego mieszkania w Krakowie (raport Amron - średnia cena transakcyjna w II kw. br. – 6577 zł/mkw.) mógłby je zamienić na dom w okolicach sąsiedniej Wieliczki. Jeśli dopłaciłby ok. 20 tys., dom stanąłby w powiecie krakowskim.

Zobacz także: Stołeczne inwestycje w ramach „Rodziny na Swoim”

Wysokie ceny działek pod budowę

Wybudujemy dom w cenie mieszkania, ale pod warunkiem, że mamy działkę albo tanio ją kupimy. Jednak taki zakup może okazać się bardzo kosztowny. Zobaczmy, ile musimy wydać w różnych rejonach kraju.

Od początku 2008 roku wzrost cen działek budowlanych w okolicach Warszawy zahamował się i ustabilizował. Rejon stolicy ominęły gwałtowne spadki cen gruntów budowlanych, które były udziałem innych dużych miast trzy lata temu. Podwarszawskie stawki za ziemię budowlaną utrzymują się na poziomie ok. 180 zł za mkw., szacują analitycy Wealth Solutions. Ceny parceli położonych na terenach bardziej oddalonych od miasta są znacznie niższe.

Metr kwadratowy ziemi budowlanej wokół Gdańska kosztował w 2006 roku 69 zł, a w 2008 roku już 152 zł. Obecnie to wydatek ok. 155 zł/mkw. W okolicach  Wrocławia ceny gruntów budowlanych po spadkach w 2009 r. ustabilizowały się i obecnie utrzymują się w granicach 140 zł/mkw.

Najmniej stabilnym rynkiem spośród wszystkich badanych przez Wealth Solutions okazał się rynek poznański. W okolicach miasta w okresie spowolnienia ceny parceli pod budowę spadły w ciągu kwartału o jedną czwartą. W 2006 r. jeden metr kwadratowy działki budowlanej kosztował tam 105 zł. W połowie tego roku cena wynosiła 189 zł.

W przypadku Krakowa gwałtowny wzrost cen działek budowlanych wokół miasta został zahamowany w 2007 roku. Ceny stanęły na poziomie 153 zł za mkw. Po spadku w 2008 roku o 30 proc., w późniejszym, trzyletnim, powolnym wzroście cen straty nie zostały odrobione. Teraz działka budowlana pod Krakowem kosztuje ok. 134 zł/mkw.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK