| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ile Polacy wydają na utrzymanie mieszkania?

Ile Polacy wydają na utrzymanie mieszkania?

Polacy wydają na utrzymanie mieszkania 840 zł miesięcznie. Koszty związane z użytkowaniem mieszkania stale rosną.

Koszty związane z utrzymaniem mieszkania rosły od 2002 roku do sierpnia 2011 roku w średnim tempie 5,3% rocznie. W tym czasie średnia roczna inflacja wyniosła 2,6%. Najnowsze dane GUS za sierpień wskazują, że utrzymanie mieszkania było o 6,6% droższe niż rok wcześniej, podczas gdy ceny konsumpcyjne podniosły się o 4,3%.

Zobacz także: Niższa stawka podatku od najmu mieszkania

Szczyt tempa wzrostu cen zakupu energii, wody czy płaconych czynszów przez gospodarstwa domowe, przypada na przełom 2008 i 2009 roku. W styczniu 2009 r. wzrost wyniósł aż 11,4% rok do roku. Było to spowodowane gwałtowną podwyżką cen energii.

W 2009 roku wzrost kosztów związanych z użytkowaniem mieszkań wyraźnie zwolnił i spadł w pierwszym kwartale 2010 roku w okolice 3,5%. Od tamtego czasu wskaźnik systematycznie rośnie.

Ostatnie statystyki GUS pokazujące kwotowo, ile przeciętny Polak wydaje co miesiąc na utrzymanie mieszkania pochodzą z końca 2010 roku (badanie „Warunki życia”). Wynika z nich, że średnio w 2010 roku wydatki wynosiły 199,9 zł. Na tę pozycję składają się, podobnie jak w przypadku koszyka inflacji, koszty czynszu, energii i wody. Przykładowo, dla 4-osobowej rodziny koszt utrzymania mieszkania wyniósł niespełna 800 zł. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK