| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Dofinansowania do mieszkań lub budownictwo wielkopłytowe: co obiecują politycy?

Dofinansowania do mieszkań lub budownictwo wielkopłytowe: co obiecują politycy?

Dofinansowania do mieszkań lub budownictwo wielkopłytowe to pomysły polityków na rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków. Co oprócz dofinansowań i „wielkiej płyty” proponują politycy?

 Co z „Rodziną na Swoim”?

Programy wyborcze zakładają także wsparcie rodzin w nabywaniu pierwszego mieszkania. Trzeba pamiętać, że jeszcze w tej kadencji PO przeprowadziła przez Sejm projekt ustawy ograniczającej program "Rodzina na Swoim". W myśl nowelizacji ma on przestać działać pod koniec 2012 roku. Nie jest to po myśli innych partii. Politycy PiS chcieliby na przykład rozszerzenia programu dofinansowania kredytu z jednoczesnym powołaniem kas oszczędnościowo-budowlanych. Byłaby to formuła łącząca źródło taniego kredytowania oraz książeczki mieszkaniowe z premią gwarancyjną. W swoim programie wyborczym podobne propozycje zawarło SLD. Kontynuację i zmiany w programie „Rodzina na Swoim” zapowiadały także PSL i PJN. To drugie ugrupowanie postulowało też utworzenie Funduszu Poręczeń Mieszkaniowych przy BGK. Fundusz ten miałby za zadanie udzielanie poręczeń do 50% wartości mieszkania osobom ubiegającym się o kredyt, a niemającym zdolności kredytowej wystarczającej na zakup całej nieruchomości.

Mieszkania w technologii wielkopłytowej

Najbardziej radykalny wydaje się program budownictwa mieszkaniowego PPP. Zakłada on stworzenie programu budowy mieszkań w technologii wielkopłytowej,  dofinansowanego przez państwo. Zgodnie z założeniami komitetu wyborczego, koszt budowy metra mieszkania w takiej technologii nie powinien przekroczyć 2 tys. zł. W efekcie politycy PPP uważają, że tego typu budynki byłyby alternatywą dla oferty deweloperów.

Zobacz także: Lion’s House – prestiżowe doradztwo nieruchomości

Towarzystwo Budownictwa Społecznego

W zamian za zakończenie programu „Rodzina na Swoim” politycy PO obiecują wprowadzenie formuły społecznych grup mieszkaniowych. Ma to być rozwiązanie dla osób nieposiadających zdolności kredytowej. Mieliby oni nabywać prawo własności do wynajmowanego mieszkania, pokrywając stopniowo w czynszach koszty jego budowy. W podobnym kierunku chcą iść: SLD, PSL i PJN. Partie te zakładają rozwój istniejącej już formuły Towarzystw Budownictwa Społecznego. Zakłada ona uzyskanie prawa najmu przez osoby, które partycypują w części kosztów budowy mieszkania. W czynszu pokrywane są później także koszty obsługi kredytu zaciągniętego na pozostałą kwotę kosztów budowy. Ostatnia z wymienionych partii planuje także obniżenie kosztu przekształcenia prawa najmu do mieszkania w ramach TBS w pełne prawo własności.

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dofinansowania do mieszkań lub budownictwo wielkopłytowe to pomysły polityków na rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków.
Dofinansowania do mieszkań lub budownictwo wielkopłytowe to pomysły polityków na rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK